27 Nisan 2007 00:00

Hesaplı manşetler

Abdullah Gül’ün aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimi için oylamaya 367 milletvekilinin gelip gelmeyeceği hesabı, medyanın en önemli gündemiydi.

Paylaş

Abdullah Gül’ün aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçimi için oylamaya 367 milletvekilinin gelip gelmeyeceği hesabı, medyanın en önemli gündemiydi. AKP’nin meclisteki partileri ve bağımsız milletvekillerini ikna turlarını geniş haberlerle duyuran gazeteler, Cumhurbaşkanı seçiminin neredeyse “pazarlığa” indirgenmesini normal kabul ediyordu.
Akşam’ın manşeti, Anayasa Mahkemesi’nin muhtemel kararına odaklanmıştı: “367 anahtarı Tuğcu’da”. “Erken seçim rüzgarı” sürmanşetinde ise, diğer gazetelerden farklı olarak bu ihtimali gündeme getirenin AKP olduğunu öne sürdü.
Hükümet yanlısı gazeteler, DYP ve ANAP’a oylamaya katılma baskısı yaptı. “Sağduyu sınavı” manşetini atan Bugün, Mumcu ile Ağar’ı kastederek “Siyasilere göre, CHP’nin 367 ipine tutunup Meclis’e girmezlerse, Çankaya seçimini mahkemelik yapmanın hesabını halk sandıkta soracak” dedi. Sabah ile Star ise “Üçüncü turda seçeriz” yorumunu öne çıkardı.
Bu partilerin tutumunu başka türlü yorumlayanlar da oldu. Cumhuriyet “Yeni Meclis seçsin”, Vatan da “Ya Gül ya seçim” manşetlerini attı.
Hürriyet “adam adama markaj” ifadesini kullanmaktan kaçınmadı. Manşette ise “367 markajı” dedi. Güneş bu pazarlığı “14 altın adam” manşetinde şöyle yorumladı: “Gül, dün ihtiyacı olan 14 milletvekilinden 8’ini bağımsızlar arasından ‘ayarladı’”. Radikal ise “Şimdi de 367 için papatya falı başladı” dedi. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Nokta sırlarıyla kapandı!

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa