Fotoğraf: Evrensel

Kuzey Mogadişu ağır ateş altında

ABD destekli Etiyopya ordusu ve “geçici hükümet” güçlerinin direnişçilere şiddetli saldırılar sürdürdüğü Somali başkenti Mogadişu’da, bir hastane de hedef olmaktan kurtulamadı.


ABD destekli Etiyopya ordusu ve “geçici hükümet” güçlerinin direnişçilere şiddetli saldırılar sürdürdüğü Somali başkenti Mogadişu’da, bir hastane de hedef olmaktan kurtulamadı. Etiyopya ordusuna bağlı tanklar, İslamcı direnişçilerin ve Haviye aşiretinin kalesi durumundaki kuzey Mogadişu’yu ateşe tutarken, sayıları binlerle ifade edilen direnişçiler de el bombaları ve makineli tüfeklerle karşılık verdi.
Bu arada, Etiyopya ve “geçici hükümet” güçlerinin fırlattığı roketlerden biri, SOS Çocuklar Köyü Hastanesi’ne isabet etti. Dört roket ise hastanenin bahçesine düştü. Hastane direktörü Wilhelm Huber, ateşin hükümet güçleri tarafından açıldığını belirtirken, hastanede yatan 30 civarındaki yaralı Somaliliye zarar gelmediğini söyledi. Huber, “Şu anda olanlar böyle devam edemez. İnsanlar çaresiz, bu çok trajik bir durum” diye konuştu.
Haviye aşiretinin savaşçılarından biri ise, “Etiyopyalılar sahip oldukları tüm güçle saldırıyorlar” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net