AKP ve CHP’den birer istifa

CHP Hatay Milletvekili İnal Batu ve AKP Amasya Milletvekili Hamza Albayrak dün partilerinden istifa etti.


CHP Hatay Milletvekili İnal Batu ve AKP Amasya Milletvekili Hamza Albayrak dün partilerinden istifa etti. Partisinden istifa ederek DYP’ye geçeceği öne sürülen CHP Hatay Milletvekili İnal Batu, “Parti değiştirmem 367 tartışmasıyla ilişkilendirilirse üzülürüm” demişti. Batu, dün sabah yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı seçiminin ilk ve ikinci tur oylamalarına katılmayacağını söyledi.
İstifa meclisi karıştırdı
AKP Amasya Milletvekili Hamza Albayrak’ın istifası ise “tek oyun bile önemli olduğu” AKP’ye bomba gibi düştü. Albayrak, AKP Genel Merkezi’nin yolsuzluklara duyarsız kalması nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat da DYP ve ANAP’ı “erken seçim isteğinde samimilerse” oylamaya katılmaya çağırırken, “Genel Kurul’a girmeyerek, 367’yi sağlamayanların milletvekilliklerinin düşmesi gerektiğini” savundu.
Sandalye sayıları değişti
İstifalar nedeniyle meclisteki sandalye sayıları da değişti. Meclis’te şu anda, AKP’nin 353, CHP’nin 151, ANAP’ın 20, DYP’nin 4, HYP, SHP ve GP’nin birer sandalyesi bulunuyor. Bağımsızların 11 sandalyesi bulunuyor. Boş sandalye sayısı ise 8. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net