27 Nisan 2007 04:00

Cumhurbaşkanlığında kritik ilk tur bugün

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu bugün Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak. İlk turda 367 milletvekili bulunmamasını CHP Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak. Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, henüz aradığı desteği bulamadı.

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu bugün Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak. İlk turda 367 milletvekili bulunmamasını CHP Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak. Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, henüz aradığı desteği bulamadı. ANAP ve DYP, Genel Kurul’a girme konusunda net bir karar almamakla birlikte, “erken genel seçime gidilsin sonra cumhurbaşkanı seçilsin” görüşü ile girmeme eğiliminde olduğunu gösterdi.
Gül, destek arayışlarını dün de sürdürdü. Gül, her ne kadar ziyaretlerinin “367’nin sağlanması için destek arayışı” olmadığını ileri sürse de destek istendi.
DYP girmeyecek, ANAP bölündü
İlk turda 367 sayısının aranacak olması ile kilit duruma gelen DYP ve ANAP’ta, toplantı ve telefon trafiği yoğun olarak sürüyor. GİK toplantısında “Genel Kurul’a girmeme” yönünde eğilimin çıktığı DYP’nin, seçimlere birlikte girme çalışmalarını sürdürdüğü ANAP’ı da etkileyeceği söyleniyor. Ancak ANAP’ın nasıl bir tutum takınacağı net olarak belli değil. Başbakan Erdoğan’ın ayağına kadar giderek görüşmesi ve Gül’ün de destek ziyaretinin ardından, eski sert tavrını yumuşattığı gözlenen Mumcu’nun, Genel Kurul’a girme eğiliminde olduğu söyleniyor. Partisinin kararını beklemeden “destek vereceği” açıklamasını yapan Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan gibi Erzurum Milletvekili Halil İbrahim Özdoğan da “girme” eğiliminde. ANAP’a CHP’den geçen milletvekillerinin de girmeme yönünde eğilim bildirdiği söylenirken, ANAP bu açıdan ikiye bölünmüş durumda.
ANAP’ta, “14 Nisan mitinginin de esas alınarak, bu mitingle bir bölünmenin olduğu, destek vermeleri durumunda seçimlerde AKP’den yana olan kesimden destek alamayacakları, girmezlerse mitinge katılan kesimlerden seçimlerde destek alabilecekleri” konuşularak, değerlendirmenin bu çerçevede yapılması da isteniyor.
Gül, tek tek ziyaret ettiği bağımsız milletvekillerinden de tam destek alamadı. Mersin Milletvekili Ersoy Bulut, İzmir Milletvekili Hakkı Akalın ve Amasya Milletvekili Mustafa Sayar’la birlikte “katılmama” yönünde karar aldıklarını söyledi. Gazetemize açıklama yapan Bulut, “Üçümüz ortak karar aldık, Genel Kurul’a girmeyeceğiz” dedi.
HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk de Meclis oturumlarına katılmama kararı verdi.
Gül’ün destek için görüşmek istediği Genç Parti’li Emin Şirin görüşmeyi reddetmiş ve parti merkeziyle görüşülmesini istemişti. Ancak GP Genel Başkanı Cem Uzan, Gül’ün görüşme talebini reddetti.
Yarbay, ‘şimdilik adayım’
AKP’li Ersönmez Yarbay, Gül’e muhalefetten destek gelmemesi halinde adaylığını gözden geçireceğini ve çekilebileceğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

DURUM

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa