Suikast zanlıları gözaltında

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’e önceki gün suikast girişiminde bulunan ve olaydan 7 saat sonra otogarda yakalanan Nurullah İlgün (28) adlı saldırganın sorgusu sonucu, gözaltına alınanların sayısı 5’e yükseldi.


YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’e önceki gün suikast girişiminde bulunan ve olaydan 7 saat sonra otogarda yakalanan Nurullah İlgün (28) adlı saldırganın sorgusu sonucu, gözaltına alınanların sayısı 5’e yükseldi. İlgün ile ilişkisi tespit edilen 4 kişi İstanbul’da gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin Bülent A., Muhammet A. ve ismi öğrenilemeyen bir kişi ile Nurullah İlgün’ün kız arkadaşı olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında, İlgün’e silah temin eden kişi de bulunuyor.
Zanlı Nurullah İlgün, dün öğleden sonra Adli Tıp Kurumu’nda sağlık kontrolünden geçirildi. İlgün, idrar örneği alınmak üzere tuvalete götürüldüğü sırada, basın mensuplarına hakaret ederek, olay çıkarttı. İlgün, jandarma ekibi tarafından güçlükle kontrol altına alındı.
İlişkiler ağı araştırılıyor
Öte yandan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İlgün’ün ilişkiler ağının araştırıldığını söyledi. Bakan Aksu, Antalya’dan Ankara’ya gelişinde Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç’e yapılan saldırı girişimini kınadı. Zanlının yakalandığını hatırlatan Aksu, olayla ilgili olarak önceki gece başka gelişmelerin de yaşandığını söyledi. Aksu, olaya ilişkin şu bilgileri verdi: “O zanlının silahı satın aldığını iddia ettiği kişi ve yine birlikte Ankara’ya gelen kişi de İstanbul polisince yakalandı. Şimdi onlar da gözaltında. Soruşturma devam ediyor. Önemli bir gelişme... Güvenlik güçlerinin koordineli çalışması sonucu zanlı ve bilahare de ona silahı temin eden veya ‘satın aldım’ dediği kişi ve onunla birlikte Ankara’ya gelip AŞTİ’den otobüsle tekrar İstanbul’a dönen kişi de yakalandı. Bunun gerisinde kimler var, örgütsel bağlantısı var mı, bunların hepsi araştırılıyor.”
Aksu, söz konusu silahın bir başka olayda kullanılıp kullanılmadığı yönündeki soru üzerine de “Silahın kriminal araştırması devam ediyor” karşılığını verdi.
Saddam 14’lüsü
Bu arada Teziç’e saldırı girişiminde bulunan zanlı Nurullah İlgün’ün üzerinde, Irak yapımı “Saddam 14’lüsü” adı verilen bir tabanca bulunduğu öğrenildi.
AŞTİ’de Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındıktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Nurullah İlgün, Cumhuriyet Savcısı Adil Kubat’ın gözetimindeki sorgusunda, olayı kendisinin gerçekleştirdiğini belirtirken “herhangi bir örgütle ilişkisi bulunmadığını” ileri sürdü. Zanlı İlgün’ün, Ankara İl Jandarma Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan görevlilerin de katıldığı sorgulamada, olayda kullandığı silahı “bir süre önce İstanbul’da tanımadığı bir kişiden 500 YTL karşılığında aldığını” söylediği bildirildi.
“YÖK’e girmeyi başarması durumunda Teziç’i öldürmeyi değil ateş ederek korkutmayı amaçladığını” ileri süren zanlının, “Teziç’in gazetelere verdiği demeçler ile televizyondaki konuşmalarından etkilendiğini” ve “eylemi kendisinin tasarladığını” söylediği öğrenildi.
İkisi de aynı işyerinden
Nurullah İlgün ve Bülent A’nın çalıştığı AFM Güvenlik Eğitim ve Koruma Hizmetleri Limited Şirketi Genel Müdürü Mehmet Bilim, 2 şüphelinin herhangi bir izin almadan ve mazeret bildirmeden işe gelmediklerini belirterek, haklarında devamsızlığı gösteren tutanak tutulduğunu söyledi.
Kınama
Üniversitelerin senatoları, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç’e saldırı girişimini kınadılar. Çok sayıda üniversite senatosundan yapılan açıklamada, son zamanlarda YÖK ve YÖK yöneticilerinin hedef haline getirildiği öne sürülerek hükümetten, gerekli tedbirlerin alınması talep edildi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net