İngiltere’de yaygın 1 Mayıs etkinlikleri

1 Mayıs hazırlıklarının sürdüğü İngiltere’de de işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs, önceki yıllara nazaran daha farklı kutlanmaya hazırlanılıyor.


1 Mayıs hazırlıklarının sürdüğü İngiltere’de de işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs, önceki yıllara nazaran daha farklı kutlanmaya hazırlanılıyor. 270 bin kamu emekçisi 1 Mayıs’ı Kamu ve Ticari Servis Sendikası (PCS) liderliğinde, grevler eşliğinde kutlayacak. Bunun yanı sıra, “RESPECT” Koalisyonu’nun organize ettiği Mücadeleci Sendikalar Konferansı ise 1 Mayıs akşamı bir araya gelecek. Sendikalar Konfederasyonu (TUC) da, bu yılki 1 Mayıs’ı kamu hizmetlerinin korunması şiarıyla düzenliyor ve PCS Sendikası’nın grevine destek veriyor.
Öncelikli üç talep
Londra 1 Mayıs Komitesi’nin organize ettiği yürüyüş ise saat 12.00’de Marx Kütüphanesi’nin önündeki Clerkenwell Juction’da başlayacak ve Trafalgar Meydanı’nda bitecek. Mitingde Tony Benn, Ulusal Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Jeremy Dear, UNISON Sendikası yöneticisi Alison Shepherd, TUC Başkanı ve Sertuc Sendikası Bölge Temsilcisi Megan Dobney’in yanı sıra çeşitli göçmen örgütlerden konuşmacılar da yer alacak.
Londra 1 Mayıs Komitesi’nin bildirisinde, amaçlarının “sendikal haklar, insan hakları ve uluslararası dayanışma” olmak üzere üç tema olduğunun altı çizilerek, bu seneki 1 Mayıs’ta göçmen işçilerin durumunun öne çıkarılacağı ifade edildi. Göçmen işçilerinin “pervasızca” sömürülmesine karşı çıkıldığı ve göçmen işçilerle ve sendikalar arasındaki destek grevlerinin önündeki yasakların kınandığı bildiride, sendikal çalışma karşıtı yasaların geri çekilmesi, manifaktür endüstri alanının yok edilmesi, kamu servislerine yönelik saldırılara karşı talepleri dile getirilerek, 1 Mayıs günü greve çıkan PCS sendikası üyeleri de selamlandı.
Yıllarca mücadele sonucu kazanılan “Ulusal Sağlık Servisi” (NHS), sosyal haklar ve kişisel hakların korunması için mücadele edilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan komite, 1 Mayıs’ın İngiltere’de “tatil günü” ilan edilmesini talep ederek, “Yaygın örgütlenmeyle, dayanışma ve birliğimizi göstermek için 1 Mayıs yürüyüşüne katılalım” çağrısında bulundu. (Londra/EVRENSEL)
Aslı Gül
www.evrensel.net