Bush fena sıkıştı

ABD’de Irak işgaliyle ilgili son birkaç gündür kritik gelişmeler yaşanıyor. Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato da 46’ya karşı 51 oyla, ABD işgal askerlerinin Irak’tan 1 Ekim’ten itibaren çekilmeye başlamasını öngören tasarıyı onayladı.


ABD’de Irak işgaliyle ilgili son birkaç gündür kritik gelişmeler yaşanıyor. Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato da 46’ya karşı 51 oyla, ABD işgal askerlerinin Irak’tan 1 Ekim’ten itibaren çekilmeye başlamasını öngören tasarıyı onayladı. Bush’un tasarıyı veto etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, bu haliyle ABD askerleri, Irak’ta Amerikan halkı tarafından seçilmişlerin onayı olmadan görev yapıyor duruma düşüyor.
Görev tamamlanamadı...
Bu arada Irak, ABD Senatosu’nun, tasarıyı onaylamasını eleştirirken, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Bush’un, işgalin finansmanını Irak’tan çekilme takvimine bağlayan yasa tasarısını veto edeceğini yineledi.
Demokrat Partililer, tasarının 1 Mayıs Salı günü Bush’un önüne imza için getirilmesini planlıyor. Bu tarih Bush’un, USS Abraham Lincoln adlı savaş gemisinden, “Irak’taki görev tamamlandı” pankartının altında, savaşın bittiği açıklamasını yaptığı tarihin yıldönümü oluyor.
Ancak Irak’taki hesap, Bush’unkine uymadı ve direniş saldırılarıyla ABD ordusu Irak’ta halen çıkış stratejileri arıyor.
Sekizi bir yerde Bush’a karşı
Öte yandan ABD’de 2008’de yapılacak başkanlık seçimlerine katılacak Demokrat Parti adayları, ilk kez televizyonda tartıştı. Ancak tartışmada, sekiz Demokrat aday da birbirlerinden çok Bush’a yüklendi. Demokrat adayların tamamı Bush’ın Irak stratejisine saldırdı ve askerlerin Irak’tan derhal çekilmesi konusunda aynı görüşü bildirdi.
New York Senatörü Hillary Clinton, “Bu, Amerika’nın kazanacağı ya da kaybedeceği savaş değil” derken, Clinton’un rakibi İllinois Senatörü Barack Obama da, Amerikan halkının bu savaşın sona erdirilmesinin zamanının geldiğini söylediğini ifade etti.
ABD’li general zorda
ABD’de Irak işgaline yönelik tepkiler giderek yükselirken, Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanı General David Petraeus ise, Irak’taki koşulların “karmaşık” ve “çok zor” olduğunu kabul etti.
ABD’nin Irak’taki çabalarının daha da zorlaşabileceğini ifade eden komutan, “Irak’taki savaş, bugüne kadar gördüğüm en karmaşık ve en mücadele gerektireni” diye konuştu. Bombalı araçlarla ve intihar eylemcileriyle düzenlenen saldırılarda artışın “daha çok Amerikalı ve Iraklı asker kaybına” yol açtığını belirten General ayrıca, ocak ayında Irak’ta Kerbela’da 5 ABD askerini kaçırıp öldüren Iraklıların İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kuds Kuvvetleri tarafından finanse edildiği, silahlandırıldığı ve eğitildiğini de ileri sürdü. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net