İşyeri temsilcileri bölünmeden rahatsız

İstanbul’da Türk-İş ve DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler bölünmeden ve iki ayrı kutlamadan rahatsız. Bu konuda iki konfederasyonu da suçlayan işçiler, konfederasyonların iş bırakma kararı almadan alan tartışması yapmasını samimiyetsiz buluyor.


İstanbul’da Türk-İş ve DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler bölünmeden ve iki ayrı kutlamadan rahatsız. Bu konuda iki konfederasyonu da suçlayan işçiler, konfederasyonların iş bırakma kararı almadan alan tartışması yapmasını samimiyetsiz buluyor. İşçiler birlik sağlanamamasını ise tabandan yeterli tepkinin gelmemesine bağlıyor.
16 yıldır Evyap’ta çalışan Reşit Yüksel 4 yıldır Tek Gıda-İş 4 No’lu Şube’nin Baştemsilciliğini yapıyor. Taşeron işçilerle birlikte 1200 işçinin çalıştığını dile getiren Yüksel, bu yıl da vardiya değişiminde paydos eden işçileri alana taşıyacaklarını söyledi. Taşeron işçilerin de kadrolu işçilerin çalışma sistemi ve ücret farkı dolayısıyla çağrılarına kulak verdiğini ifade eden Yüksel, çay salonlarında ve servislerde 1 Mayıs’ı anlattıklarını dile getirdi. İstanbul’da iki ayrı kutlamanın üzücü olduğunu ifade eden Yüksel, taleplerin gerçekleşmesi için işçilerin birliğinin önemli olduğunu vurguladı.
15 yıldır Ege Kimya’da çalışan Recep Ocakçı ise 5 yıldır İşyeri Baştemsilcisi. Petrol-İş 1 No’lu Şube üyesi olan Orakçı, fabrikada çalışan 200 işçiden 67’sinin sendikalı olduğunu söyledi. Ayrı kutlamalarla işçilerin bölündüğünü söyleyen Ocakçı, “Taksim işçilere de elbette açılmalı. Ama bu toplu ve birlikte olursak olur. Kıdem tazminatlarının kaldırılması hedefleniyor. Sağlık yasasında değişiklikler olacak ve işçiler zarar görecek. Parlamentoda 350 tane işveren var. Neden biz birleşip parlamentoya işçi temsilcilerini göndermeyelim. Bu 1 Mayıs’ta bunlar ön plana çıkmalıydı” diye konuştu. Ocakçı, Türk-İş’in işçi aleyhine yaşanan gelişmeler karşısında sessiz kalmasını eleştirdi.
Samimiyetsiz
Petrol-İş’in örgütlü olduğu Carlo Erba Baştemsilcisi Nihat Can ise birleşik 1 Mayıs’ın taban baskısıyla yapılabileceğini ancak bugün için tabanda böyle bir zorlamanın olmadığını söyledi.
Haber-İş’in örgütlü olduğu Esenler Telekom Baştemsilcisi Fazlı Gökhan da 1 Mayıs’ın nerede olduğundan çok hangi taleplerle kutlandığının önemli olduğunu söyledi. Gökhan, “DİSK ve Tür-İş ben iş bırakarak Taksim’de olacağım ya da iş bırakarak Kadıköy’de olacağım diyemiyor. Ama hangi alanda kutlanacağının kararını alabiliyorlar. Vizite kağıdı ile 1 Mayıs’a adam götürmeye çalışıyorlar. Bu bile konfederasyonların ne kadar samimiyetsiz olduğunu gösteriyor” dedi. İşyeri Temsilcisi Hüsnü Akkaya, bölünmeye karşı sanayi bölgelerinde ortak kutlama yapılması halinde 1 Mayıs’ın başarılı geçeceğini dile getirdi.
İSKİ İşyeri Temsilcisi Turgay Göztepe de bu yıl yaşanan alan tartışmasının hükümetin işine yaradığını söyledi. Göstepe “Sendikalarda yaşanan üye kaybı, işçilerin mücadeleye katılımındaki zayıflık, 1 Mayıs’ların talepler üzerinden değil de alan tartışması üzerinden olmasına yol açtı” dedi.
Henüz erken
Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu RABAK Baştemsilcisi Hasan Sağdıç DİSK’in aldığı karar gereği Taksim’e gideceklerini belirtti. Sağdıç “1977’de katledilen işçilere saygı gereği bütün sendikalar Taksim’ de olmalılar. Canı isteyen istediği zaman Taksim’e çıkıyor ama işçilere yasak. İşçiler bu ülke için vergi veriyor, askere gidiyor, her türlü cefaya katlanıyor ama en doğal haklarını kullanmakta hükümet engel oluyor” diye konuştu. İşyeri Temsilcisi Abbas Çağan ise 1 Mayıs’a alan üzerinden bakılmaması gerektiğini söyledi. Çağan sözlerini şöyle sürdürdü: “İşçi sınıfı sorunlarının çözümünü sınıfın taleplerinden ve politikasından bakarak alanlara çıkıyorsa Taksim değil Kazlıçeşme’ye de gitse olur. Sorun işçi sınıfı politikalarını hayata geçirmek. Bugün bunu yapamıyor çünkü sendikaların tabanı kalmamış. Ben yönetim kurulunda olsaydım Taksim diye zorlamazdım. Ben yığınsal 1 Mayıs’ı zorlardım. Çünkü taban hazır değil bence. Tabanını tanımadan, bilmeden iş yapılmamalı.” (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net