28 Nisan 2007 00:00

367 için çirkin pazarlıklar

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasından sonra 367’ye kilitlenen Meclis’te, partiler ve milletvekillerine çirkin teklifler kulislerde konuşulurken, milletvekili borsası kuruldu, telefonlarda “ne istiyorsunuz, ne kadar” teklifleri kulislere kadar taştı.

Paylaş

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasından sonra 367’ye kilitlenen Meclis’te, partiler ve milletvekillerine çirkin teklifler kulislerde konuşulurken, milletvekili borsası kuruldu, telefonlarda “ne istiyorsunuz, ne kadar” teklifleri kulislere kadar taştı. Bazı milletvekilleri, AKP’li bir vekilin işadamı kardeşinin kendilerini arayarak, “ne kadar istiyorsunuz” diye sorduğunu söylediği Meclis’te, AKP’nin 367’yi bulmak için “kesenin ağzını açtığı” konuşuldu.
Paket manevrası
Adalet Bakanı Cemil Çiçek önceki akşam bir televizyon kanalında ANAP’a “oylamaya katılın, reform paketini birlikte çıkaralım” teklifinde bulunurken, pakete ilişkin açıklama AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’den geldi. Ergin, 10’uncu AB uyum ve demokratikleşme paketi üzerinde çalışmaları başlattıklarını savunarak, partilere “Cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen sonra kurulacak uyum komisyonuna katılın” çağrısı yaptı.
Çalışmaları en kısa sürede bitirip, Meclis tatile girmeden önce yasaları çıkarmayı, Anayasa değişikliğini getirmeyi hedeflediklerini belirten Ergin, paketin Başbakan’ın Erkan Mumcu’yu ziyaretinde dile getirilen konular başta olmak üzere, üzerinde uzlaşılan konuları içereceğini söyledi. Pakette YÖK ve eğitim sistemi, cumhurbaşkanlığı seçimi ve 5 artı 5, seçim yasaları, siyasi etik, siyasetin finansmanı konularının başta olmak üzere tüm konuların olacağını ileri süren Ergin, paketin yeni gelmediğini iddia etti.
Erdoğan’dan çağrı
Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinden üç saat önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekillerini Genel Kurul’a katılmaya ve oy kullanmaya çağırdı. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, “Tarihi bir sorumluluk için huzurunuzdayım” diyerek, iktidar, muhalefet ayırmaksızın tüm milletvekillerinden. Genel Kurul’a katılıp oy kullanmalarını istedi.
Türkiye’nin demokratik kurum ve kuralların işlediği bir ülke olduğunu ve cumhurbaşkanı seçiminin ilk defa yapılmadığını belirten Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın milletvekillerinin iradesine, ‘Genel Kurul’a katılmıyoruz’ diyerek ipotek koyduğunu söyledi. “Baykal tüm CHP’lilerin iradesini hiçe saymıştır. Bize isnat ettiği suçu kendisi işlemektedir” diyen Erdoğan gazetecileri CHP kulisinde tespite çağırdı. Erdoğan, bazı işadamlarının CHP’li milletvekillerini arayarak teklifte bulunduğu söylentilerini yalanladı. AKP’yi kimsenin bu tür oyunlara sokamayacağını savunan Erdoğan, “Bu milletvekillerini baskı altına alma oyunudur” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı’nı Meclis’in seçeceğini hatırlatan Erdoğan, “Meclis’in iradesi milletin iradesidir. Meclis’in kararı milletin kararıdır” diyerek, çıkacak sonucun kabullenilmesini istedi. “Ortak sorumluluğumuz, ortak görevimiz, milletin iradesine sahip çıkmak” diyerek, milletvekillerini Genel Kurul’a katılmaya çağıran Erdoğan, genel seçimlere çok az zaman kaldığını, o zaman sine-i millete döneceklerini, ancak şimdi sine-i Meclis zamanı olduğunu ifade etti.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in, “bağımsız vekillere tehdit mesajları geliyor” sözlerinin hatırlatılarak, gelişmelerin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, istihbarat teşkilatının çalıştığını, gelen tehditlerin ankesörlü telefonlardan olduğunu söyledi. Erdoğan sözlerini, “milletin iradesine ipotek koyanları millete şikayet ediyoruz” diye bitirirdi.
Ağar, ‘tehditlere boyun eğmiyoruz’
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı seçimi için 184’ün yeterli olduğunu savundu. Dün ne ise bugün de aynı düşüncede olduğunu belirten Ağar, “Ne AKP fırsatçılığı ne de CHP reaksiyonuna katılıyoruz. Meclis toplantısına katılmıyoruz” dedi. Tehdide boyun eğmediklerini ve 1’inci tur oylamaya katılmadıklarını kaydeden Ağar, telefonların dinlendiği imasında da bulunarak, “Telefonlarımız kontrol altında” dedi.
Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin cumhurbaşkanlığı oylamasına katılmayacağını açıkladı. Mumcu, düzenlediği basın toplantısında “ANAP, iktidar partisinin ısrar etmesi durumunda bugün yapılacak cumhurbaşkanlığı oylamalarına katılmayacaktır” dedi. Mumcu, Anayasa gereği bağlayıcı grup kararı alınamadığına işaret ederek, “Milletvekillerimiz bu karara, uyup uymamakta serbesttirler” dedi.
Öte yandan Meclis lokantasında yemeklerin gün boyunca AKP tarafından ısmarlandığı öğrenildi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Baykal’dan çarpıcı iddia

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa