29 Nisan 2007 00:00

İzmirli emekçiler Gündoğdu’da bir araya gelecek

KESK ve Türk-İş’in oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi işçileri, emekçileri, aydınlık bir gelecek isteyen bütün İzmirlileri Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge katılmaya çağırdı.

Paylaş

KESK ve Türk-İş’in oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi işçileri, emekçileri, aydınlık bir gelecek isteyen bütün İzmirlileri Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge katılmaya çağırdı. Basın toplantısında Tertip Komitesi adına konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Musa Sever, KESK’in Konak ve Cumhuriyet meydanlarında, Türk-İş’in Alsancak Limanı önünde, siyasi partilerin ise Basmane Meydanı’nda toplanacağını belirtti. DİSK’in Gündoğdu’da yapılacak kutlamalara katılmama ve Taksim’e gidemeyen işçilerin Basmane’de yapılacak kutlamalara katılması kararının sorulması üzerine Sever, DİSK’in iç işleyişine karışamayacaklarını söyledi.
Çöp sorununu dile getirecekler
İki ayı aşkındır yanı başlarındaki çöp alanının kaldırılmasına karşı eylemler yapan Harmandalı halkı, Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs’a kendi talepleri ile katılacak. Yerel Sorunları Çözme Komitesi üyelerinden Hüseyin Özdem, çöplük dolayısı ile yaşadıkları sıkıntıları geniş bir kesimle paylaşmak için komite olarak 1 Mayıs’a katılma kararı aldıklarını belirtti. Bir başka komite üyesi Nevin Nalbantoğlu da Harmandalı halkı olarak çöpün içinde yaşadıklarını ifade ederek “Çeşitli tehlikelerle karşı karşıyayız. Son toplantımızda 1 Mayıs’a katılma kararı aldık” dedi.
Birlik istiyorlar
DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nin “Taksim’e gidemeyen işçilerin Gündoğdu Meydanı’nda yapacağı kutlamaya katılmaması” yönündeki görüşü ise işçilerin tepkisini çekti. Koyundere Belediyesi Genel-İş 4 No’lu Şube İşyeri Temsilcisi İlhan Özden, özelleştirme ve taşeronlaştırma gibi saldırıların olduğu dönemde birlikteliğe daha çok ihtiyaç olduğunu ifade etti. Özden “Bugün birlikte hareket etmezsek nasıl bir araya gelip, karşı duracağız?” dedi.
“Biz orada sadece kendi taleplerimizi değil, barışı, demokrasiyi ve çocuklarımızın geleceğini savunacağız” diyen Koyundere Belediyesi işçisi Nadir Bagana ise İstanbul’da Taksim’de kutlama yapılmasının doğru ancak İzmir’de ayrışmanın yanlış olduğunu söyledi. Genel-İş 4 No’lu Şube üyesi Foça Belediyesi işçisi Bahadır Yıldırım da bütün işçi ve emekçilerin bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti.
Diğer bir Foça Belediyesi işçisi Elim Taşkın ise 1 Mayıs’ın sadece DİSK’in veya Türk-İş’in değil bütün dünya işçilerinin bayramı olduğunu kaydetti. Genel-İş üyesi bir işçi olarak 1 Mayıs’ı Türk-İş üyesi bir işçi ile kutlamaktan rahatsız olmayacağını belirten Taşkın, “Türk-İş üyesi işçi arkadaşlarımızın da böyle düşündüğünden eminim” dedi. Foça Belediyesi işçisi Mehmet Aydın da 1 Mayıs’ı diğer sendikalarla Gündoğdu Meydanı’nda kutlamak istediklerini söyledi.
Konak Belediyesi’ne bağlı temizlik şirketi Merbel’in işçileri birlikten yana. Sebahattin Mete, bölünmenin işçi için iyi olmayacağını anlattı. Yusuf Aran ise kadro, düşük ücret, hak gaspları gibi sorunlar yaşadıklarını belirterek işçilerin birlik olması gerektiğine işaret etti. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli’de 1 Mayıs kutlanacak!

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa