29 Nisan 2007 00:00

54 belediye başkanına ‘Öcalan’ soruşturması

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın zehirlendiğine ilişkin açıklamaların araştırılması için hükümete İmralı’ya bağımsız heyet göndermesi çağrısı yapan DTP’li 54 belediye başkanı hakkında “örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Paylaş

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın zehirlendiğine ilişkin açıklamaların araştırılması için hükümete İmralı’ya bağımsız heyet göndermesi çağrısı yapan DTP’li 54 belediye başkanı hakkında “örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın Genelkurmay’ın önceki gece yaptığı muhtıra gibi açıklamanın hemen ardından gelmesi dikkat çekti.
Hükümet istedi
Öcalan'ın avukatlarının Öcalan'ın zehirlendiğine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından 4 Mart'ta Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde, konunun araştırılması için bağmsız bir heyetin İmralı'ya gönderilmesini isteyen ve konu hakkında hükümete sorumluluk çağrısı yapan DTP'li 54 belediye başkanı hakkında soruşturma başlatıldı. Adalet Bakanlığı belediye başkanlarının açıklamalarının yayınlandığı gazete kupürlerini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılık aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’ın da bulunduğu 54 DTP’li belediye başkanı hakkında, “örgüt propagandası” yaptıkları suçlamasıyla soruşturma başlattı.
Bağımsız heyet talebi
Soruşturmaya konu olan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimi, TCK’nın 301. maddesi, Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi gibi olay ve olguların Türkiye’yi gerdiğine, son olarak da Öcalan’ın zehirlendiğine dair iddiaların gerilimi başka bir boyuta taşıdığına dikkat çekilmişti. Toplumsal kırılmalar yaratabilecek hassas konuların şüpheleri ortadan kaldıracak bir kurumsal ciddiyetle ele alınması gerektiğinin ifade edildiği açıklamada, Türk Tabipler Birliği, TİHV gibi bağımsız kurumların iddialar hakkında acilen bir araştırma yapıp, kamuoyuna açıklaması için çağrı yapılmıştı. (Diyarbakır/EVRENSEL)
Sadak’a da soruşturma
Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP MYK Üyesi Selim Sadak’ın hakkında “Barışın Dili” konulu konferansta “Sayın Öcalan ve Güney Kürdistan” ifadelerini kullandığı iddiasıyla “suç ve suçluyu övme” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında İdil Cumhuriyet Savcılığı’na talimatla ifade veren Sadak, bütün konuşmalarını Kürtçe ve Türkçe yaptığını, kasetlerin yanlış çözüldüğünü belirtti. Hiç kullanmadığı bazı cümleler nedeniyle de hakkında soruşturmalar açıldığını belirten Sadak, devletin kendi halkının kullanmış olduğu anadilini bile tercüme etmesinde sıkıntı çektiğini belirtti. Sadak ifadesinde, “Sonuçta ben bir siyasetçiyim kime ‘sayın’ diyeceğime ancak ben karar veririm, savcılar değil” diye belirtti. Sadak, hiç yürürlükte olmayan “Kürdistan Yürütme Kurulu” dediği gerekçesiyle de hakkında soruşturma başlatıldığına dikkat çekerek, “Bu hata Kürtçe’nin yanlış tercüme edilmesinden kaynaklanıyor. ‘Sayın’ kelimesi ise saygıdan kaynaklıdır. Saygının olmadığı bir yerde düşmanlıklar, kin ve nefret tohumları olacaktır. Partimize ve siyasetçilerimize açılan davalarla Türkiye’nin gelişmesine engel olmak isteniyor”dedi.
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Kilisesi: Tehdit alıyoruz

SONRAKİ HABER

'Facebook'un paylaştığı kullanıcı bilgileri, açıklanandan daha fazla'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa