Fotoğraf: Evrensel

Sahte ilaç terörü

Türkiye’ye kaçak yollardan sokulan son kullanma tarihi geçmiş ve Sağlık Bakanlığı’nca ithalatına izin verilmeyen ilaçlar, yurttaşlar için büyük tehlike yaratıyor.


Türkiye’ye kaçak yollardan sokulan son kullanma tarihi geçmiş ve Sağlık Bakanlığı’nca ithalatına izin verilmeyen ilaçlar, yurttaşlar için büyük tehlike yaratıyor. Değeri trilyonlarca liraya ulaşan ilaçlar, yüzbinlerce kişinin sağlık ve tedavi hakkını elinden alırken binlerce kişi için de hayati tehlike oluşturuyor. Bazı eczanelerin de hazırladıkları sahte ilaç kupürleriyle devleti yaklaşık 2 milyon YTL zarara uğrattığı belirtiliyor. Eczacılar, yurttaşların sahte kupür olayıyla ilişkili olarak dolandırıcılık şüphesi altında bulunduklarını belirtirken İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan son kullanma tarihi geçmiş ilaçların, cinsine göre ölüme varan sağlık tehlikesi taşıdığına dikkat çekti.
İstanbul’da 2007’nin ilk 4 ayında 71 eczane 5 depo ve 2 sahte ilaç kupürü basan matbaaya operasyon düzenlendi ve 71’i eczacı olmak üzere 143 kişi gözaltına alınarak haklarında yasal işlem başlatıldı.
İmha yerine satışa
Çeşitli sosyal güvenlik kurumlarının şikâyetleri üzerine ilgili savcılıklardan çıkarılan arama kararıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen, il sağlık müdürlüğü ekipleri ve mali denetçilerin de katıldığı operasyonlarda ABD, Çin ve Avrupa’dan getirilen binlerce imha edilmesi gereken kanser, astım, zayıflama ilacı, antidepresan, tansiyon ilacı, çocuk maması ve veteriner ilaçları ele geçirildi. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan, son kullanma tarihi geçmiş ilaçların cinsine göre bulantı, deri dökülmesi gibi sağlık sorunlarının yanı sıra ölüme de neden olabileceğini belirtti.
Eczacılar Odası Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada ise “Tüm eczacılar dolandırıcılıkla itham ediliyor. Birkaç münferit hadise dışında, eczacıların olayın esas mağdurları olduğunun ortaya çıkacağı inancındayız” denildi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net