Her yer 1 Mayıs alanı

TrabzonTEDAŞ önünden saat 12.30’da başlayacak yürüyüş Atatürk Meydanı’nda yapılacak mitingle sona erecek. Mitinge Türk-İş, KESK, İHD ve siyasi partiler katılacak.


Trabzon
TEDAŞ önünden saat 12.30’da başlayacak yürüyüş Atatürk Meydanı’nda yapılacak mitingle sona erecek. Mitinge Türk-İş, KESK, İHD ve siyasi partiler katılacak.
Manisa
Manisa İşçi Derneği öncülüğünde bazı siyasi parti ve sendikaların da desteği ile 1 Mayıs Manolya Meydanı’nda saat 17.45’te kutlanacak. Manisa’daki sendikalar İzmir’de yapılacak mitinge katılacak.
Kayseri
Kayseri’de 1 Mayıs mitingi valinin engeline takıldı. Tertip komitesinin Mimarsinan Parkı’nda miting yapma talebi, vali tarafından kabul edilmedi. Kayseri valisi mitingin, Kayseri Erciyesspor otoparkının kiralanması koşuluyla orada yapılabileceğini açıkladı. Bunun üzerine sendikalar 17.00’de Meydan Parkı’nda kitlesel basın açıklaması yapma kararı aldı. KESK’e bağlı sendikalar kendi binaları önünden, siyasi partiler de Emek Partisi önünden yürüyerek Meydan Parkı’na gelecek.
Zonguldak
Zonguldak’da Demokrasi Platformu’nu oluşturan kurumlar İstasyon Caddesi’nde toplanarak Madenci Anıtı’na yürüyecek. Miting saat 16.00’da yapılacak.
Samsun
KESK ve Türk-İş Samsun’da Ray Apartmanları önünden toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek. Türk-İş’in kitlesel katılma kararı aldığı miting saat 13.00’te yapılacak.
Antalya
Antalya’da emekçiler Köy Hizmetleri binası önünde toplanıp eksi Lunapark Meydanı’na yürüyecek. Burada saat 16.00’da yapılacak mitinge KESK, DİSK, Petrol-İş, Türk-İş İl Temsilciliği ve siyasi partiler katılacak. Öte yandan Yol-İş üyeleri işyerlerinde kutlayacak.
Gebze
Gebze Sendikalar Birliği’nin çağrısıyla DİSK dışındaki tüm konfederasyonlara üye emekçiler 1 Mayıs’ta saat 17.00’de Trafo Meydanı’nda buluşacak. İşçiler Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek.
Bursa
Türk-İş üyelerinin Kadıköy’e, DİSK üyelerinin ise Taksim’e gitmesi nedeniyle Bursa’da 1 Mayıs, KESK, TMMOB ve BATİS tarafından kutlanacak. Siyasi partiler de destek verecek.
Lüleburgaz
Kristal-İş, Petrol-İş Trakya Şubesi, Tüm Köy-Sen Lüleburgaz Şubesi, KESK Kırklareli Şubeler Platformu, ÖDP ve EMEP 1 Mayıs’ı Lüleburgaz’da kutlayacak. Saat 11.00’de Taş Köprü’de toplanacak olan işçi ve emekçiler Kongre Meydanı’na yürüyecek.
Malatya
Zirve Yayınevi’nde 3 kişinin “misyonerlik” faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle katledildiği Malatya’da işçi ve emekçiler 1 Mayıs’ta kardeşlik talebini dile getirecekler. Emeksiz Meydanı’nda saat 13.00’te bir araya gelecek olan emekçiler, tırmandırılan milliyetçi-şoven ve ırkçı yaklaşımlara alanda yanıt verecekler.
Kocaeli
DİSK ve KESK üyesi sendikaların Taksim’de, Türk-İş üyesi sendikaların ise Kadıköy’de kutlama kararına karşın Kocaeli’de 1 Mayıs kutlanacak. Emek Partisi’nin çağrısını yaptığı kutlama saat 13.00’te Belediye İşhanı önünde başlayacak. Emekçiler buradan İnsan Hakları Parkı’na yürüyecek.
Amasya
KESK, Türk-İş ve Tüm Köy-Sen’in Amasya şubeleri 1 Mayıs’ta saat 17.00’de Künç Köprüsü’nde toplanıp Yavuz Selim Meydanı’na yürüyecek.
Hatay
Hatay Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla emekçiler, Maksim Doğuş Okulu önünden toplanıp Uğur Mumcu Alanı’nda miting yapacaklar.
Tunceli
KESK ve Türk-İş’e bağlı sendikalar, siyasi partiler, dernekler, Emekli-Sen, Tüm Köy-Sen ve halkın katılımı ile kutlanacak. Miting, saat 11.00’de Kışla Meydanı’nda yapılacak.
Diyarbakır
1 Mayıs Tertip Komitesi, İstasyon Meydanı’nda kutlama yapmak için valiliğe başvurdu. Valiliğin izin vermemesi halinde şehir merkezinde kitlesel bir basın açıklaması yapılacak. 1 Mayıs kutlamasına, grevdeki Akyıl işçileri de katılarak taleplerini dile getirecek. Genel-İş’in örgütlü olduğu Kayapınar Belediyesi işçileri ise belediyede davul-zurnalı kutlama yapacak. Diyarbakır TEKEL Tütün İşleme ve İşletme Fabrikası işçileri ise 1 Mayıs’ı işyerlerinde kutlayacak. Yol-İş 1 No’lu Şube de mitinge izin verilmemesi halinde işyerinde kutlama yapacak. Dev Sağlık-İş’te örgütlenen Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi işçileri de 1 Mayıs’ı işyerinde kutlayacak.
Batman
Batman’da Emek Platformu, Sanat Sokağı’nda kutlayacak.
Hakkari
Hakkari’de Altay Caddesi’nde kutlama yapmak için başvuruda bulunuldu. Kutlamaya işçi sendikaları, KESK ve DTP katılacak.
Van’da işçi sendikalarının destek vermesi halinde miting yapılacak. Vermemeleri durumunda ise KESK tarafından İtfaiye Caddesi’nde basın açıklaması düzenlenecek. Mardin, Urfa ve Elazığ’da basın açıklaması yapılacak. Gaziantep’te ise Türk-İş, KESK, EMEP, DTP, ÖDP ve TMMOB, adliye önünde 1 Mayıs’ı kutlayacaklar.
www.evrensel.net