Gözler Anayasa Mahkemesi’nde

Genelkurmay Başkanlığı’nın “muhtıra” havasındaki açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, “Geri çekilmem söz konusu değil” dedi.


Genelkurmay Başkanlığı’nın “muhtıra” havasındaki açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, “Geri çekilmem söz konusu değil” dedi. Ancak Gül, Anayasa Mahkemesi kararını beklediklerini de sözlerine ekledi. Anayasa Mahkemesi’nin bugün ya da yarın CHP’nin yaptığı başvuruyla ilgili kararını açıklaması bekleniyor.
Abdullah Gül, eski Dışişleri ve Savunma bakanlarından Haluk Bayülken’in vefatı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin devam ettiğini belirterek, bu süreç başladıktan sonra ana muhalefet partisi CHP’nin karşılaşılan durumun ortaya çıkması halinde konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini söylediğini anımsattı. Kendi adaylığının söz konusu olduktan sonra da CHP’nin kamuoyu nezdinde bağlandığı için konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü ifade eden Gül, “Şimdi bu dosya Anayasa Mahkemesi’nde. Dolayısıyla bu konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmanın, bir görüş ifade etmenin doğru olmadığı kanaatindeyim” dedi.
‘Adaylığımı geri çekmeyeceğim’
Doğru olanın Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemek ve bu kararı saygıyla karşılamak olduğunu vurgulayan Gül, bir gazetecinin adaylığını geri çekip çekmeyeceğine ilişkin sorusuna “Hayır” yanıtını verdi. Gül şöyle konuştu: “Bu süreç devam ediyor. Dolayısıyla herhangi bir biçimde adaylığımın geri çekilmesi söz konusu değil. Bu bir gecede alınmış bir karar değil. Uzun yoklamalar, görüş alışverişleri neticesinde ortaya çıkmış bir adaylıktır. Dolayısıyla bu süreç devam ediyor. Anayasa Mahkemesi kararını hep birlikte beklememiz gerekiyor.”
Şener: Açıklama hükümete yönelik
Bu arada NTV’ye konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Genelkurmay’dan gelen sürpriz açıklama konusunda, “Hükümet açıklamanın kendisine yönelik olduğunun farkında” dedi.
Şener, gerginliklerin yaşanması durumunda uzun yıllar tamir edilemeyecek sonuçların ortaya çıkacağı uyarısında bulunurken, “Kavga kimsenin yararına değil. Herkes makul olmalı. Karşılıklı algılamalarda farklılıklar var. Bunlar aşılmalı, giderilmesi konusunda neler yapılabilir ona bakılmalı” yorumunu yaptı.
Erdoğan-Büyükanıt görüşmesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’la yaptığı telefon konuşmasının olumlu olduğunu belirten Şener, “Başbakan’ın telefon konuşması sırasında yanında değildim. Ayrı bir odada konuşmasını yaptı. Konuşmadan ayrıntılı bir şekilde bahsetmedi. Ancak olumlu olduğunu söyleyebilirim. Ancak ne konuştukları konusunda değerlendirme yapmam doğru olmaz” diye konuştu. Geçmiş dönemlerde Genelkurmay’dan böyle bir açıklama geldiğinde, görmezden gelindiğini kaydeden Şener, “Hükümet sözcümüzün yaptığı açıklamadan da görüleceği gibi gerçekçi bir açıklama yapılmıştır. Ülkemizde böylesine gerginlikler kimsenin faydasına değil. Basın, iş dünyası, vatandaş açısından da böyle” dedi.
Erken seçim
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından erken seçim yapılabileceğini kaydeden Şener, “Partimizin bu konuda aldığı bir karar yok. Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldıktan sonra erken seçim yapılabilir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
Cenaze töreninde Gül’e protesto

Eski bakanlardan Haluk Bayülken’in cenaze töreninde Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, Hakkı Çakan adlı vatandaş tarafından protesto edildi. Gül, “Bu vatan sahipsiz değil” diye bağıran vatandaşa, “Bu vatan hepimizin. Merak etmeyin” diye karşılık verdi.
Baykal grup toplantısını bekliyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanı seçim süreci ile ilgili “Gelinen süreci ve çözümü, önümüzdeki grup toplantısında konuşup ele alacağız” dedi.
İstanbul’dan tarifeli uçakla dün saat 12.05’te Ankara’ya gelen Baykal, Esenboğa Havalimanı’nda bir gazetecinin, cumhurbaşkanı seçim sürecinde gelinen noktada çözüm önerilerinin ne olduğuna ilişkin sorusu üzerine, gerekli açıklamaları daha önce yaptığını belirtti. Baykal, “Bu konuda gerekli açıklamaları daha önce yaptım. Gelinen süreci ve çözümü, önümüzdeki grup toplantısında konuşup ele alacağız” diye konuştu.
www.evrensel.net