Fotoğraf: Evrensel

1 Mayıs alanlarında buluşalım

Merhaba emekçilere. Ben Gaziantep’te Akteks İplik Fabrikası’nda çalışan bir işçiyim. Ülkemizde son günlerde yaşanan gelişmelerle ve yaklaşan 1 Mayıs’la ilgili olarak düşüncelerimi paylaşmak için bu mektubu yazıyorum.


Merhaba emekçilere. Ben Gaziantep’te Akteks İplik Fabrikası’nda çalışan bir işçiyim. Ülkemizde son günlerde yaşanan gelişmelerle ve yaklaşan 1 Mayıs’la ilgili olarak düşüncelerimi paylaşmak için bu mektubu yazıyorum.
Bir takım siyasi partiler ve dernekler yüz binleri Ankara Tandoğan Meydanı’na doldurdular. Bu ülkede asgari ücretle çalışan milyonlar açlığa, yoksulluğa sürüklenirken, 100 binler işsiz bırakılıp sokağa atılırken ve bunları yapan patronlar da meclisten her istediği yasayı çıkartırken cumhuriyet gayet normaldi de cumhurbaşkanlığı seçimi için mi şimdi cumhuriyet tehlikeye girdi.
Emekçi düşmanı olup vatansever gibi görünen hainler karşısında emekçilerinde birliğinin şart olduğunu sanıyorum. Çünkü, hiçbir siyasi partinin ve mevcut iktidar partisi AKP’nin de, ana muhalefet partisi CHP’nin de programında emekçi yoktur. Bunun içindir ki, emekçilerin artık birlik mücadelesi şarttır.
Fabrikamızda iki aydır sendikamız DİSK Tekstil ile işveren arasında Toplu Sözleşme Görüşmeleri yapılıyor. Görüşmeler patronun ikramiyelerimizi düşürmek, sosyal haklarımızı ve yıllık izinlerimizi kısıtlamak istemesi, birde bizim istediğimizden çok düşük bir zam teklif etmesi yüzünden tıkanmıştır. Eğer bugünlerde bir gelişme olmazsa grev kararını fabrikaya asacağız.
Antep’te sendikamızın örgütlenmesine tahammül etmiyorlar. Her türlü yasa dışı engelle işçilerin sendikalı olmasına engel oluyorlar. Başpınar’daki on binlerce tekstil işçisinin durumu bizimkinden çok daha kötü. Biz sendikalı olduğumuz için bazı haklarımızı koruyabiliyoruz.
Biz işçiler birçok haksızlıkla karşı karşıyayken cumhuriyet elden gidiyor diye vatanseverlik adı altında politika yapanlarda bu haksızlıklara, patronların acımasızca sömürüsüne aynı şeklide seyirci kalıyorlar. AKP zaten bu sorunların asıl nedeni. Biz işçi ve emekçiler bizi kutuplara bölmek isteyen düzen partilerinin arkasında değil, haklarımız, işimiz, ekmeğimiz için ve herkesin kardeşçe yaşadığı, eşit bir paylaşımın olduğu bir düzen için birleşelim. İşçiler olarak birliğimizi güçlendirmek ve gücümüzü gösterip taleplerimizi duyurmak için Tandoğan’da değil, tüm ülkede 1 Mayıs alanlarında buluşalım.
Akteks’ten bir işçi Başpınar
(GAZİANTEP)
www.evrensel.net