Savaşıyor muyuz çalışıyor muyuz?

Biz Gaziantep Başpınar Organize Bölgesi’nde bir halı fabrikasının konfeksiyon bölümünde çalışan iki işçiyiz.


Biz Gaziantep Başpınar Organize Bölgesi’nde bir halı fabrikasının konfeksiyon bölümünde çalışan iki işçiyiz. Bu aralar işlerin düşüklüğü nedeniyle haftanın 3 günü çalışıp 3 günü geziyoruz. Bizler tekstil işçisi miyiz, amele miyiz anlamadık. Böyle çalışma düzeni mi olur? İşler sıkı olunca nefes alamıyoruz. Hiç boş zamanımız olmuyor. Hasta ziyareti, cenaze, eşe dosta ziyarete gidemiyoruz. İşler düşünce bu kez de ücretsiz geziyoruz ve beş parasız kalıyoruz.
Bu sistem daha ne kadar gidecek. Biz böyle perişan olduk, bizim oğullarımız da mı böyle perişan olacak. Patronlar zarar ediyoruz diyorlar. Kârdan zarar ediyorlar. Başka firmaları örnek göstererek, onların bizlerden daha ucuz ve daha fazla çalıştığını bahane ederek sırtımızdan servetlerine servet katıyorlar.
Adıyaman, Maraş, Kilis gibi illere teşvik veren hükümet, patrona yine yaranamadı. Oradaki teşvik alan patronlar da asgari ücretin altında maaş veriyor. Hangi tarafa baksan aynı. Hep çıkarlarını düşünüyorlar. Kendilerine villalar, bizlere de hava almak düşüyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için kriz çıkaran sivil toplum örgütleri yıllardan beri kriz içerisinde olan işçi sınıfını düşünemiyor mu? Kimse bizi düşünmüyorsa biz kendimiz işçiler olarak birleşmeliyiz. 1 Mayıs birleşme günü olmalı. Haydi işçi kardeşler 1 Mayıs’a!
Bir halı fabrikasından iki işçi
Başpınar (GAZİANTEP)
www.evrensel.net