30 Nisan 2007 00:00

Yoksulun aile hekimi yok

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, ilanla aile hekimi arıyor. Aile hekimliği uygulamasının 14 Mayıs’ta başlatılacağı İzmir’de İl Sağlık Müdürlüğü, boş kalan 140 aile hekimliği pozisyonuna internet sitesinde ilanla hekim arıyor.

Paylaş

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, ilanla aile hekimi arıyor. Aile hekimliği uygulamasının 14 Mayıs’ta başlatılacağı İzmir’de İl Sağlık Müdürlüğü, boş kalan 140 aile hekimliği pozisyonuna internet sitesinde ilanla hekim arıyor. Sağlık Bakanlığı’nın, 24 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınladığı yönetmelikle, kamu görevlisi olmayan ve diğer kentlerde yaşayan hekimlerin istihdam edilebileceğini belirtmesinin ardından boş kalan pozisyonları doldurmaya çalışıyor.
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün resmi web sayfasında yayınlanan ilanda, kamu görevlisi olmayan uzman tabip ve tabiplerin yerleştirilmeleri için Maliye Bakanlığı’ndan 134 kadro tahsisi yapıldığı belirtilirken, boş kalan 140 aile hekimliği pozisyonunun da merkezden uzak taşra bölgeler veya merkezdeki yoksul bölgeler olması dikkat çekiyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilanla aile hekimi aradığı bölgelerden Bergama, Bayındır, Beydağ, Kiraz, Kınık, Ödemiş ve Menderes gibi yerlerin, merkeze uzak ve ulaşımları zor olan bölgeler olması dikkati çekerken, aile hekimi aranan diğer bölgeleri, merkez ilçelerden Menemen’in Asarlık, Konak’ın Limontepe, Kadifekale, Gültepe, Ballıkuyu, Karşıyaka’nın ise Yamanlar gibi yoksul semtleri oluşturuyor. İlk yerleştirmelerde bu bölgelerin hekimler tarafından tercih edilmemesi ise sağlık örgütleri tarafından ‘Az kâr getirecek olması’ şeklinde değerlendirilmişti.
Sağlık yap-boza dönüştürüldü
Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Mustafa Vatansever, kentte hekim sayısının yeterli olmasına karşın bakanlığın, aile hekimliğine geçişte ısrar ettiğini söyledi. Sağlığın yap-boza dönüştürüldüğünü, hükümetin sistemi kendince belirlemeye çalıştığını belirten Vatansever, “Sağlık alanında yapılanlar, sağlıkta dönüşüm değil yap-boz dönemidir. Bu sistemde, kentin yoksul olduğu bölgelerde hekim eksikliği yaşanıyor” dedi. Boş kalan bölgelere kamu görevlisi olmayan hekimlerin yerleştirilmeye çalışılmasına dikkat çeken Vatansever, “Bu uygulama, personel dağılımını çok etkileyecek. Daha önce birinci basamakta çalışmamış hekimler bu alanda yer alacak. Personel yönetiminin iflası yaşanıyor” diye konuştu.
İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner ise uygulamanın bilim dışı olduğunu belirterek sistemde yer alacak kişilerin, birinci basamak sağlık çalışanlarının olmamasının, hizmetin kalitesini düşüreceğini belirtti. Uzman tabip ve tabiplerin, bu sistem içine dahil edilmesinin anlamsız olduğunu söyleyen Kaptaner, “Bu, hükümetin uygulamaya koyduğu aile hekimi sisteminin, bir dayatmadan oluştuğunu gösteren bir tutumdur. Amaç, birinci basamak sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi değildir. Bu uygulama, bilim dışı ve trajikomiktir” dedi.
Aile hekimliği projesinin iflas ettiğini kaydeden Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, İzmir’in sağlığının kaosa sürüklendiğini söyledi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Dink ölümünün 100. gününde anıldı

SONRAKİ HABER

'Facebook'un paylaştığı kullanıcı bilgileri, açıklanandan daha fazla'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa