Fotoğraf: Evrensel

Sahteciliğin ödülü terfi

Geçtiğimiz günlerde, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği Mali Suçlar Büro Amirliği’nin ‘nabız’ adını verdiği operasyonda tutuklanan, Türk Sağlık-Sen İzmir 2 No’lu Şube Sekreteri ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Müdürü Osman Özeker’in, daha önce de benzer suçlamalarla yargılandığı ve ceza aldığı ortaya çıktı.


Geçtiğimiz günlerde, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği Mali Suçlar Büro Amirliği’nin ‘nabız’ adını verdiği operasyonda tutuklanan, Türk Sağlık-Sen İzmir 2 No’lu Şube Sekreteri ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Müdürü Osman Özeker’in, daha önce de benzer suçlamalarla yargılandığı ve ceza aldığı ortaya çıktı. “Resmi belgede sahtecilik” ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” gerekçesi ile tutuklanan Özeker’in, yaklaşık on yıl önce SSK İzmir İl Müdürlüğü’nde çalışırken benzer suçlardan iki kez yargılanarak ceza almış olmasına ve Kurum Teftiş Kurulu raporunda “devlet memurluğundan çıkarılması”nın önerilmesine rağmen terfi ettirildiği anlaşıldı. Son olarak operasyon kapsamında Özeker ile birlikte tutuklanan 10 kişinin, Araştırma Hastanesi’nden gerçeğe aykırı sağlık kurulu raporu temin edip rapor sahiplerini malulen emekli ettikleri, bunun için de suç örgütü kurdukları iddialarıyla yargılanacakları belirtildi. Operasyon sonucu sahteciliğin ortaya çıkartılması ile birlikte, yaklaşık 5 bin kişinin emeklilik işlemleri tekrar incelemeye alındı.
Terfi üstüne terfi
1998 yılında SSK İl Müdürlüğü’nde çalışırken İzmir 2 No’lu Ağır Ceza Mahkemesi’nden ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan aldığı 2 yıl 11 aylık cezası zamanaşımına uğrayan Özeker’in, ‘resmi evrakta sahtecilik’ten aldığı 2 yıl 11 aylık cezanın ise şu an Yargıtay’da olduğu öğrenildi. Bütün bu suçlara ve cezalara rağmen MHP-DSP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde, önce Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne işveren tescil şefi olarak atandığı, daha sonra ise AKP Hükümeti döneminde, aynı hastanenin müdür yardımcılığı görevine terfi ettirildiği ortaya çıktı.
Raporda açık seçik anlatılmış
SSK Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı Başmüfettişlerinden Yıldırım Timur tarafından 17 Aralık 1997 tarihli ve “Kurumumuz İzmir Sigorta Müdürlüğü İşveren Tescil Servisi’ndeki yolsuzluklar” üst başlığı ile hazırlanan raporda, bütün yolsuzluklar ortaya çıkartılmış. Başmüfettiş Timur’un yaptığı incelemeler, alınan ifade ve savunmaların sonucunda hazırladığı raporda çeşitli firmaların SSK’daki belgelerinde, bu firmalar aleyhinde tahrifatlar yapılarak kurumun zarara uğratıldığı belirtilmiş. Raporda, Özeker’in, eylemleri ile görevini kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik suçlarını işlediğinin tespit edildiği belirtilerek kurum personel yönetmeliğinin 124. maddesinin E/g bendi uyarınca, ‘devlet memurluğundan çıkartılması’ ve C/ı bendi uyarınca aylıktan kesme ile cezalandırılmasını istemiş. SSK Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın Kurum Genel Müdürlüğü’ne ilettiği rapora rağmen, Özeker’in terfi ettirilmesi ise dikkat çekti.
“İbret verici”
Yaşananların dikkat çekici olduğunu ifade eden SES İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ergün Demir, bu suçlamalarla yargılanan birinin, AKP Hükümeti döneminde nasıl hastane müdür yardımcısı olduğunun sorgulanması gerektiğini belirtti. Özeker’in işlediği iddia edilen suçun, konumu itibariye de dikkat çekici olduğunu vurgulayan Demir, “Emek mücadelesi verdiğini, sağlık çalışanlarının hakkı için mücadele ettiğini söyleyen bir sendika yöneticisinin, emek hırsızlığı yapması ibret vericidir” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net