El Cezire’ye büyük ilgi

Ajanslara geçen hafta düşen bir haber, belki Amerika’yı kızdıracağından, planlarını bozacağından pek ilgi görmedi.


Ajanslara geçen hafta düşen bir haber, belki Amerika’yı kızdıracağından, planlarını bozacağından pek ilgi görmedi. Altı ay önce yayına başlayan İngilizce El Cezire’nin Avrupa, Asya, Avustralya, hatta İsrail’de izleyici sayısını giderek artırdığını söylüyordu bu haber. Ancak ABD’de hiçbir kablo ya da uydu şirketi, El Cezire kanalına yer vermeyi kabul etmiyor. Kanal, bu uygulamada siyasi baskıların rol oynadığında ısrarlı. İngilizce El Cezire, şu günlerde 100 milyon haneye ulaşabiliyor, bu rakam CNN’in aşağı yukarı yarısına denk geliyor.
El Cezire, biliyorsunuz Bush yönetimi tarafından sık sık teröristlere yardım etmekle suçlanmış bir Arap kanalı. Bütün dünyaya ulaşabilen Amerikan medyasının giderek itibar yitirdiği işgal günlerinde, herkes yüzünü bu kanala dönmüştü. İngilizce kanalın kurulmasıyla birlikte de daha fazla kişiye, özellikle de Batı’ya ulaşma imkanı edindi El Cezire.
Bu tür örneklerin artması, bölgedeki ve bütün dünyadaki Amerikan işgaline vurulan darbedir aslında. Çünkü işgal, malum, yalnızca tanklarla, bombalarla yapılmıyor...
www.evrensel.net