01 Mayıs 2007 00:00

‘Yeniden inşa masalı’nın faturası Iraklılar’a çıktı

Tank, top ve uçaklarıyla Irak’ı yerle bir eden ve “yeniden inşa” yalanı adı altında Iraklılar’ın asgari ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmesine neden olan ABD, Irak’taki yeniden inşa planlarının başarısızlığı nedeniyle Iraklılar’ı suçladı.

Paylaş

Tank, top ve uçaklarıyla Irak’ı yerle bir eden ve “yeniden inşa” yalanı adı altında Iraklılar’ın asgari ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmesine neden olan ABD, Irak’taki yeniden inşa planlarının başarısızlığı nedeniyle Iraklılar’ı suçladı.
ABD’nin, Irak’taki yeniden inşa planları, ülkenin tarumar edilmiş altyapısı başta olmak üzere sağlık ve ulaşım alanlarındaki faaliyetlerinden çok, Amerikalı sivil ve askeri yetkililerin milyonlarca dolarlık yolsuzluk skandallarıyla gündeme gelmişti. ABD halkından toplanan vergiler ve Irak petrol geliriyle oluşturulan milyar dolarlık bütçeler adeta buhar olmuştu.
Raporun ayrıntıları
ABD Kongresi’nin, Irak’taki “yeniden inşa” planlarına ilişkin hazırlanan son raporunda, ülkede Bush yönetimi tarafından “başarılı” olarak iddia edilen 8 projeden 6’sının “çöktüğü” belirtildi. 30 milyar dolarlık proje ile ilgili kuşkuların daha da artmasına neden olan raporda, “hastane inşasından Bağdat Uluslararası Havalimanı’nın onarılmasına ilişkin birçok projenin incelendiği ve yeniden inşa planlarının merkezindeki bu projelerde, ciddi başarısızlıklar bulunduğu” ifade edildi. Söz konusu başarısızlıklar nedeniyle milyonlarca doları cebe inderen ABD’li şirket ile yetkilileri değil, Iraklılar’ı sorumlu tutan raporu hazırlayan grubun baş müffetişi Stuart Bowen, “Bu ilk inceleme, projelerde yatırımlarımızı elinde tutan Iraklılarla ilgili endişelerimizi artırdı” dedi.
Raporda, “boru ve elektrik tesisatı ile ilgili sorunun bulunduğu, yağmaya rastlandığı, pahalı ekipmaların, işçilerin bilgisizliği nedeniyle olduğu gibi yattığı” belirtilirken, “Sorunlar, direniş saldırılarından daha çok yetersiz bakımdan kaynaklanıyor” ifadesi kullanıldı.
Raporda, “Bağdat Havalimanı elektrik tesisatı için 11.8 milyon dolar harcandığı, ancak bunun 8.6 milyarın boşa gittiği” belirtilirken, Bağdat’taki 5.2 milyon dolarlık barakalarda ciddi sorunlara rastlandığı” da ifade edildi.
Raporun tamamının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.
‘Sadr ile Allavi görüştü’
Öte yandan hükmetten çekilerek, Nuri El Maliki’nin zor duruma düşmesine neden olan Iraklı Şii lider Mukteda Sadr ile işgalin ardından kurulan geçici hükümete liderlik etmiş olan eski CIA ajanı İyad Allavi’nin Necef’te bir araya geldikleri iddia edildi. Suudi gazete “El Vatan”ın haberine göre, Şii Allavi ile Sadr görüşmede, Sadr Hareketi’nin Allavi’nin yeni kurulan “Irak Ulusal Cephesi”ne (INF) katılması konusunu görüştükleri iddia edildi.
Bu arada, Sadr Hareketi’nin Kademiye’deki bürosunun ABD işgal askerlerince basıldığı ve bazı yetkililerin tutuklandığı bildirildi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

‘Castro yeniden görevinin başında’

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa