Anayasa Mahkemesi’ne dayatmada bulundu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi kararını açıklamadan önce yaptığı açıklamada, “Eğer Anayasa Mahkemesi 367’ye gerek yok kararı alırsa bu Türkiye’yi çok tehlikeli bir noktaya götürecektir”


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi kararını açıklamadan önce yaptığı açıklamada, “Eğer Anayasa Mahkemesi 367’ye gerek yok kararı alırsa bu Türkiye’yi çok tehlikeli bir noktaya götürecektir” iddiasında bulundu. Baykal, bu sözlerinin Anayasa Mahkemesi’nin kararını etkilemeye yönelik bir tutum olup olmadığını soran gazetecilere ise, “Anayasa Mahkemesi bunlardan etkilenmez” yanıtını verdi.
Baykal, dün basın toplantısı düzenleyerek, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. “Artık herkes tehlikenin farkındadır. Mitinglerin anlamı konusunda kimsenin zihninde tereddüt olmamalıdır” diyen CHP Genel Başkanı, halkı harekete geçirme çabalarının boşa gitmediğini söyledi.
‘Erken seçim tek başına yeterli değil’
Çözümün erken seçimle başladığını, ama tek başına yeterli olmadığını savunan Baykal, “Ama bu bir şanstır. İnanıyorum ki bu şans en iyi şekilde kullanılacak ve kriz ortamı aşılacaktır. Erken seçim siyasi yapıyı değiştirme fırsatı verdiği için önemlidir. Refah Partisi, Fazilet Partisi’nden itibaren bir zihniyet vardır. Biz bu zihniyeti çok uyardık. Ama bunu anlamak istemediler. Var olan tehdidi bertaraf etmek için kurumları göreve davet etmek değil toplumu bilinçlendirmek önemlidir. Cumhuriyet’i korumak sivil güçlerin görevidir. Kriz karşısında toplum sorumluluk üstlendi ve harekete geçti. Cumhuriyet mitingleri halkın Cumhuriyet’e sahip çıktığını gösteriyor” dedi.
Artık parlamentodan cumhurbaşkanı seçilmemesi için toplumda yaygın bir görüş ortaya çıkmış olduğunu dile getiren CHP lideri, “Eğer Anayasa Mahkemesi 367’ye gerek yok kararı alırsa bu Türkiye’yi çok tehlikeli bir noktaya götürecektir. Yapılacak şey açık. Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar önemlidir. Eğer bizim iddiamız kabul edilirse bu durum Türkiye’yi rahatlatma şansını yakalayacak. Bu kriz ortamı biraz hafifleyebilir” iddiasında bulundu. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net