Şırnak yaralarını sarıyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sağanak yağışla birlikte taşan dere yatakları yüzlerce evin sular altında kalmasına neden olurken, sel sularına kapılan 1 kişi hayatını kaybetti. Can kaybının yanı sıra büyük miktarda maddi kayba da neden olan sel felaketinin ardından tahliye çalışmaları başlatıldı


Şırnak’ın Cizre ilçesinde sağanak yağışla birlikte taşan dere yatakları yüzlerce evin sular altında kalmasına neden olurken, sel sularına kapılan 1 kişi hayatını kaybetti. Can kaybının yanı sıra büyük miktarda maddi kayba da neden olan sel felaketinin ardından tahliye çalışmaları başlatıldı.
Cizre Kaymakamlığı’nda kurulan kriz masası ile koordineli çalışan Kızılay, ilçeye ilk etapta 100 çadır, bin battaniye, 100 katalitik soba ve 350 yatak gönderdi. Kızılay yetkilileri, Batman’da bulunan konteynerlerin de bölgeye ulaştırılması için hazırlıkların sürdürüldüğünü açıkladı.
Cizre Kaymakamı Gökhan Azcan, sel nedeniyle 400-500 ev ve işyeri ile 11 okulun zarar gördüğünü bildirdi. Selde bir kadının yaşamını yitirdiğini hatırlatan Azcan, “Mahsur kalıp kurtarılan 3 kişi ise yaşadığı şokun etkisi nedeniyle hastanede tedavi altına alındı. Bu 3 vatandaşımızın da durumu iyi” dedi.
Tahliye işlemleri
Öte yandan selin en çok etkili olduğu Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde Cizre Belediyesi’ne bağlı ekipler, evleri tahliye işlemlerine devam ederken; DTP Genel Merkezi’nin bölgeye gönderdiği heyet sel bölgesinde incelemelerde bulundu. Şırnak, Silopi, İdil, Batman, Diyarbakır’dan DTP’li belediyelerin gönderdiği kepçe, vidanjör, kamyon ve battaniyeler de bölgeye ulaştı.
Sağlık ekipleri ise selin etkilediği mahallelerde sağlık hizmeti veriyor.
Milyarlarca lira tutarında maddi zarara yol açtığı tahmin edilen sel, kamu kuruluşlarını da vurdu. Kaymakamlık, belediye, PTT, adliye ve bazı bankalar sel nedeniyle su altında kaldı. Kamu kuruluşlarında resmi işlemler yapılamazken, kentin birçok mahallesine elektrik de verilemiyor. Hizmet veremeyen kamu personeli, tahliye işlemlerine yardımcı oluyor.
Bu arada, Muş’ta da aralıklarla etkili olan yağışların neden olduğu su baskınlarında 10 büyük ve küçükbaş hayvanın telef olduğu bildirildi. (HABER MERKEZİ)
Bu hafta yağmur varTürkiye yeni bir yağışlı havanın etkisi altına giriyor. İstanbul haftanın ilk üç günü yağış alırken, Ege ve Akdeniz hafta boyunca yaz mevsimini yaşayacak.5 gün boyunca en yüksek gündüz sıcaklığı İstanbul’da 20, Ankara’da 21, İzmir’de 26, Antalya’da 25, Trabzon’da 16, Diyarbakır’da 24 derece olacak. Gün gün ise hava durumunun şöyle olması bekleniyor:SALI: Marmara, Batı ve Orta Karadeniz’de sağanak yağış devam edecek.ÇARŞAMBA: Marmara, Karadeniz ve Erzurum-Kars bölümü sağanak yağışlı.PERŞEMBE: Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Erzurum-Kars bölümü yağmurlu olacak.CUMA: Doğu Anadolu Bölgesi ile Rize çevresi sağanak yağışlı, diğer bölgelerde güneş yüzünü gösterecek.
www.evrensel.net