02 Mayıs 2007 00:00

İşgalcilerin en kanlı ayı

Geçen ay Irak’ta öldürülen Amerikan askeri sayısı 100’ü aştı. Hafta sonu öldürülen 5 Amerikan askeriyle birlikte, 2007 Nisan ayı, işgalin başladığı 2003 yılından beri Amerikan ordusu için en kanlı aylardan biri oldu: 104 ölü.

Paylaş

Geçen ay Irak’ta öldürülen Amerikan askeri sayısı 100’ü aştı.
Hafta sonu öldürülen 5 Amerikan askeriyle birlikte, 2007 Nisan ayı, işgalin başladığı 2003 yılından beri Amerikan ordusu için en kanlı aylardan biri oldu: 104 ölü.
ABD Başkanı George W. Bush’un “güvenlik planını” yürürlüğe soktuğu şubat ayında hayatını kaybeden Iraklı sivillerin sayısı, 2 bin 864 oldu. Güvenlik planına rağmen mart ayında bu sayı sadece 2 bin 762’ye düştü.
Irak hükümeti ise mart ayında ölen Iraklı sivillerin sayısını, bin 506 olarak açıkladı. Hükümet, mart ayında ölen Iraklı sivillerin sayısını da bin 861 olarak açıklamıştı.
BM’nin geçen hafta yayımladığı insan hakları raporunda, ABD’nin yeni Bağdat güvenlik planının uygulanmaya başlamasından sonra bölgede mezhep ayrılığına dayalı şiddetin azalmadığı, şiddetin çok sayıda sivilin canını almaya devam ettiği kaydedilmişti.
Yeşil Bölge ateş altında
Bağdat’ta işgalcilerin merkezi durumundaki Yeşil Bölge’ye yönelik saldırılar sürüyor. İşgal komutanlığı ve ABD Büyükelçiliği ile Irak hükümet binalarının bulunduğu bölgeye yönelik saldırıların sonuncusu dün gerçekleşti. Direnişçilerin havan topu saldırısında, başbakanlık makamının 100 metre yakınına bir top mermisi düştü. Başbakan Nuri El Maliki’nin makamı civarına 5 havan topu daha düştüğü belirtildi.
Önceki gece de Yeşil Bölge’ye yönelik bir havan topu saldırısı düzenlenmişti.
‘El Masri öldü’ iddiası
Bu arada El Kaide terör örgütünün Irak’taki uzantısının lideri Ebu Eyyüb El Masri’nin öldürüldüğü iddia edildi.
Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Abdül Kerim Halef, El Masri’nin başkent Bağdat’ın kuzeyinde, “militanlar arasında çıkan iç çatışmada öldürüldüğünü” öne sürdü. Halef, Reuters’a yaptığı açıklamada, El Masri’nin öldürüldüğüne dair ellerinde kesin istihbarat bilgilerinin olduğunu savundu. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Olmert koltuktan vazgeçmiyor

SONRAKİ HABER

Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa