02 Mayıs 2007 00:00

Ankara’da 1 Mayıs coşkusu

Ankaralı işçi ve emekçiler 1 Mayıs Mitingi’nde buluşarak, “Yoksulluğa, ırkçılığa ve gericiliğe teslim olmayacağız” dediler. “Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye” talebini dillendiren binlerce emekçi, “insanca bir yaşam” istedi.

Paylaş

Ankaralı işçi ve emekçiler 1 Mayıs Mitingi’nde buluşarak, “Yoksulluğa, ırkçılığa ve gericiliğe teslim olmayacağız” dediler. “Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye” talebini dillendiren binlerce emekçi, “insanca bir yaşam” istedi. İstanbul’daki saldırıların protesto edildiği, “Her yer Taksim, her gün 1 Mayıs” sloganını atıldığı mitingde, “birleşik mücadele” vurgusu öne çıktı.
Ankaralı işçi ve emekçiler dün öğle saatlerinde Opera önünde toplandı. “Yoksulluğa, ırkçılığa ve gericiliğe teslim olmayacağız” yazılı pankart arkasında yaklaşık 8 bin emekçi, Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe KESK Ankara Şubeler Platformu, Türk-İş’e bağlı bazı sendikalar, TMMOB, Ankara Tabip Odası, ASMMMO, EMEP, ÖDP, İP, CHP, SHP, DTP, ESP, PSAKD, İHD ile çeşitli dergi çevrelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda örgüt katıldı. Kamu emekçisi sendikaları arasında en kitlesel grubu Eğitim Sen, işçi sendikaları arasında Tez Koop-İş, partiler arasında ise Emek Partisi oluşturdu.
Yürüyüş sırasında sık sık “Yaşasın 1 Mayıs”, “Genel grev genel direniş”, “Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği” sloganlarını atan emekçiler, AKP Hükümeti’ni istifa etmeye davet ettiler. “Ne şeriat ne darbe demokratik Türkiye” talebinin dillendirildiği yürüyüş boyunca, hem AKP Hükümeti hem de muhtıra niteliğinde bir açıklama yapan Genelkurmay protesto edildi. “Halkların kardeşliği” vurgusu öne çıkarken, Türkçe ve Kürtçe sloganlar ve dövizlerle barış çağrısı yapıldı. Emekçiler, katledilen gazeteci Hrant Dink’i de unutmadı.
“Asistan kıyımına son” yazılı pankart açan üniversite asistanları ile “köle değil öğretmeniz” diyen sözleşmeli ve ücretli öğretmenler “iş güvencesi” talep etti. Horoz Lojistik direnişini 1 Mayıs kutlamasına taşıyan TÜMTİS üyeleri yürüyüşe eşleri ve çocukları ile katıldı. Petrol-İş üyeleri kırmızı karanfillerle 1 Mayıs 1977’de öldürülen emekçileri anımsattı.
Yürüyüş sonunda çatışma
İşçi Partisi ile ESP’liler arasında yürüyüş sırasında yaşanan gerilim, miting alanı girişindeki arama noktasında zirveye çıktı. iki grup, sopalarla birbirine girdi. Miting Tertip Komitesi’nin araya girmesiyle çatışmanın büyümesi engellendi. Miting Tertip Komitesi’nin aldığı karar doğrultusunda İP’liler miting alanına alınmadı.
Birlik çağrısı yapıldı
Mitingde ilk konuşmayı yapan KESK MYK Üyesi Hasan Hayır, İstanbul’da emekçilere yapılan saldırıları kınayarak, İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü’nü istifaya davet etti. Tüm engelleme ve baskılara rağmen mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Hayır, özelleştirmelere, hak gasplarına ve emek düşmanı politikalara sessiz kalmayacaklarını söyledi. KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Osman Özyurt da saldırıyı protesto ederken, emek mücadelesini hiçbir gücün bastıramayacağını ifade etti.
Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen ise emekçilere yönelik saldırılar karşısında “genel grev-genel direniş”e ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 1 Mayıs mitinginin Ankaralı emekçiler için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. İşçi ve emekçilerin tabanda birleşmesi gerektiğini ifade eden Özgen, tüm emekçileri Ankara Sendika Şubeleri Platformu çatısı altında bir araya gelmeye ve ortak mücadele etmeye davet etti.
Miting Grup Martı ile Grup Kırmızı Çizgi’nin verdiği müzik dinletisi ve çekilen halaylarla son buldu.

Talaşlar arasında 1 Mayıs kutlaması

Ankara Siteler mobilya atölyelerinde çalışan işçiler, 1980’den sonra ilk kez 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladılar. Tiner kokusu altında ve talaş dolu atölyelerinden çıkarak Siteler-Kavaklar’da bir araya gelen işçilere, Emek Partisi il ve Altındağ ilçe yöneticileri de destek verdi. Davul-zurna eşliğinde halay çeken işçiler, bütün yorgunluklarına rağmen coşkuyla bayramlarını kutladılar. “Kölece çalıştırılmaya karşı sendika, sigorta, sekiz saat işgünü mücadelesinde birleşelim” pankartı açan işçiler, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları attılar. “Siteler’de en son ne zaman 1 Mayıs kutlandı” diye sorduğumuz işçiler, “Hatırlamıyoruz. Herhalde 1980 öncesindedir” diye cevap verdiler. İşçiler Merkezi mitinglere katılamasalar bile çalışma alanlarında kutlanmanın önemli olduğunu söylediler.
İşçiler adına konuşan Sabri Kaya, Site işçilerine yıllardır hep örgütsüzlüğün dayatıldığını belirterek “Bugün Siteler’de 150 bin işçi çalışıyor olmasına rağmen, bir tane sendikalı işyeri yoktur. Çalışanların yüzde 90’ı sigortasız ve iş güvencesizdir” dedi. Sigorta istemenin bile suç olduğuna işaret eden Kaya, kimyasal madde soluyarak toz, talaş içinde, sağlıksız koşullarda çalıştırıldıklarını anlattı. Açıklamanın ardından vardiyası biten işçiler, Siteler’deki 1 Mayıs kutlamasına katıldılar, hep beraber halay çektiler. (Ankara/EVRENSEL)

NOTLAR... NOTLAR..
 • 1 Mayıs kutlamasına gençlerin ve kadınların katılımı dikkat çekerken, mitingin en hareketli ve coşkulu grubunu gençler ve öğrenciler oluşturdu. Üniversite öğrencileri kendi okullarının pankartı ile yürüyerek, “özerk, demokratik, parasız, bilimsel üniversite” istedi. Öv-Der pankartı arkasındaki veliler de “Eğitim hakkımız satılamaz” sloganını seslendirdi.
 • Çoğunluğunu genç akademisyenlerin oluşturduğu çok sayı da öğretim üyesi de mitinge katıldı.
 • “Ulusal, sınıfsal, cinsel sömürüye son” diyen kadınlar eşitlik talebini dile getirirken, KESK’li kadınlar “özgürlük ve kardeşlik” özlemlerini işledikleri beyaz tülbentleri taşıdı.
 • Miting boyunca, çok sayıda polis görev yaptı. Asayiş şube ekiplerinin de “polis yelekleri” giydirilerek, Kızılay ve Sıhhiye hattında görevlendirildikleri görüldü. İşçi sendikalarının kortejlerinde yürüyen çocuklar bile arama noktasında arandı.
 • Mitingte, tiyatrocuların katılımı da dikkat çekti. Kostümleri ile alana gelen tiyatro grupları arasında Ovacık Sokak Tiyatrosu, Özgür Tiyatro, Gökyüzü Oyuncuları ve AST yerini aldı.
 • ODTܒlü öğrenciler, Süleyman Demirel’in “Nerede bu ODTܒlüler” sözlerine atıfta bulunarak, “Gelenek sürüyor, ODTÜ yürüyor” sloganlarıyla mitinge katıldı.
 • Mitinge, EMEP’liler, “Halkların kardeşliği, sendikal haklarımız için birleşelim” pankartı, Emek Gençliği ise “İş, eğitim, gelecek, gençlik hiçbirinden vazgeçmeyecek” yazılı pankart ve Deniz Gezmiş fotoğrafları ile katıldı.(Ankara/EVRENSEL)
 • ÖNCEKİ HABER

  Mersin’de binlerce emekçi kutladı

  SONRAKİ HABER

  Bursa'da mahallelinin arsenikli su tepkisi

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa