02 Mayıs 2007 00:00

Mersin’de binlerce emekçi kutladı

Mersin’de 1 Mayıs coşku ile kutlandı. Devlet hastanesi önünde 11.00’de toplanan 4 bin kişi, ‘Yaşasın 1 Mayıs, her yer Taksim her yer 1 Mayıs. Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek’ sloganları atarak Metropol miting alanına kadar yürüdü.

Paylaş

Mersin’de 1 Mayıs coşku ile kutlandı. Devlet hastanesi önünde 11.00’de toplanan 4 bin kişi, ‘Yaşasın 1 Mayıs, her yer Taksim her yer 1 Mayıs. Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek’ sloganları atarak Metropol miting alanına kadar yürüdü. Mitinge; Türk-İş, KESK, EMEP, SDP, DTP ve ÖDP’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda demokratik kitle örgütü katıldı.
Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylem, sabah saat 11.00’de devlet hastanesi önünde başladı. Polis, güvenlik kordonu oluşturarak mitinge katılan herkesi tek tek aradı. Miting öncesinde ve sonrasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı. Miting alanında Tertip Komitesi adına konuşan Petrol-İş Mersin Şube Başkanı Adil Aleybeyoğlu, bugün yüreklerinin Taksim’de, Ankara’da, Londra’da, Paris’te; kısacası, dünyanın dört bir yanında olan işçi ve emekçilerle olduğunu belirtti. Aleybeyoğlu, 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın sorumlularını bulup yargılamayan devlet ve İstanbul yerel yönetiminin, 12 milyon insanı evlerine hapsettiğini, kapılara kilit vurduğunu söyledi. İşçi ve emekçilerin örgütlenme haklarının kısıtlandığının, sendikal haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığının altını çizen Aleybeyoğlu, “Ülkede her şey yerli ve yabancı sermayenin isteği doğrultusunda oluyor. İşçi ve emekçiler yok sayılıyor. Halkın malı olan Botaş, Telekom, liman haraç mezat satılıyor” dedi.
Ülkede farklı olmanın, farklı düşünmenin suç olarak görüldüğünü vurgulayan Aleybeyoğlu, “Kürt sorunu demokratik bir çözüm beklerken barış ortamı ortadan kaldırılıyor. Farklılıklarımız katlediliyor, vahşi cinayetlere kurban gidiyor. Artık kan dökülmesini istemiyoruz; kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bizler emek güçleri olarak, 1 Mayıs’ın resmi tatil ilan edilmesini, ‘77 Katliamı’nın faillerinin bulunup yargılanmasını, sosyal yıkım yasalarına son verilmesini istiyoruz” diye konuştu. (Mersin/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Tarım işçileri 1 Mayıs’ı kutladı

SONRAKİ HABER

Türk Telekom hat kiralama bedelini yükseltti; yeni zamlar yolda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa