02 Mayıs 2007 04:00

TÜSİAD hükümeti de Genelkurmay’ı da eleştirdi

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Cumhurbaşkanlığı gerginliğinde hem hükümetin hem de Genelkurmay Başkanlığı’nın hatalı olduğunu söyledi.

Paylaş

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Cumhurbaşkanlığı gerginliğinde hem hükümetin hem de Genelkurmay Başkanlığı’nın hatalı olduğunu söyledi.
Ülkenin ciddi bir siyasal krizle karşı karşıya bulunduğunu kaydeden Yalçındağ, “Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması ile yaratılan fiili durum demokratik teamüllere uygun değildir. Öte yandan, karşı karşıya olduğumuz fiili durumun kökeninde, iktidar partisinin, toplumda git gide yükselen ve TÜSİAD’ın da paylaştığı laik rejimi koruma kaygısını yeterince dikkate almamasının yattığını da söylemeliyiz” dedi. Gerilimin azaltılmasını isteyen Yalçındağ, aksi takdirde istikrar ile sağlanan kazanımların kaybedileceğini savundu.
Çağlayan Mitingi’nin laiklikle ilgili kaygıların en özlü ifadesi olduğunu, Tandoğan’ın ardından bu mitinge katılan yurttaşların da, tek ses halinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin laik demokratik özünün korunmasının Türkiye’nin geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu dile getirdiğini anlatan Yalçındağ, “Çağlayan’dan yükselen ’Ne şeriat, ne darbe’ seslerinin, toplumun yaşadığımız krize bakış açısını mükemmelen dile getirdiğini düşünüyoruz” dedi.
‘Millet iradesini yineleyin’
Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini laiklik ve demokrasinin ayrılmaz bütünlüğünün oluşturduğunu belirten Yalçındağ, “Biri lehine diğerinden fedakarlık etmemiz düşünülemez. Türkiye, tansiyonu düşürerek ve millet iradesini yenileyerek bu süreçten sağlıklı bir biçimde çıkabilir. İşte bu nedenle, mevcut durumun demokrasiye zarar vermemesi için hemen erken genel seçime gidileceğinin ilan edilmesinin bir zorunluluk haline geldiğini söyledik” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin önüne koyması gereken birinci somut hedefin, 1 Ocak 2014’te Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini sağlamak olması gerektiğini savunan Yalçındağ, “Bu bir saplantı veya ölçüsüz bir hayal değil, ülke için somut, olumlu sonuçlar üretecek bir hedeftir.” diye konuştu.
Cumhuriyet ideallerinin en önemlisinin kadının toplumdaki yerini yükseltmek olduğunun unutulduğuna işaret eden Yalçındağ, “Tandoğan Mitingi’ni de Çağlayan Mitingi’ni de bu gidişe dur demenin bir ifadesi olarak görebiliriz. Türkiye’nin aydınlık yüzünün kendini ortaya koyması olarak değerlendirebiliriz” diye konuştu.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Karayalçın’dan birlik için hakem önerisi

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa