Fotoğraf: Evrensel

Kadıköy’de demokratik Türkiye talebi

1 Mayıs, Kadıköy’de binlerce kişinin katılımı ile coşkuyla kutlandı. Özelleştirmelere, sosyal güvenliğe, iş güvencesine ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik saldırılara tepkilerin dile getirildiği mitingde sık sık “Kahrolsun IMF, tam bağımsız demokratik Türkiye” sloganı atıldı.


1 Mayıs, Kadıköy’de binlerce kişinin katılımı ile coşkuyla kutlandı. Özelleştirmelere, sosyal güvenliğe, iş güvencesine ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik saldırılara tepkilerin dile getirildiği mitingde sık sık “Kahrolsun IMF, tam bağımsız demokratik Türkiye” sloganı atıldı. Deri-İş ve Yol-İş sendikaları mitinge iş bırakarak katılırken, direnişteki Alkoç Deri işçileri, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.
Taksim’de işçilere yönelik saldırıların kınandığı mitingde, Tez Koop-İş üyeleri Taksim alanının işçilere açılması talebini dövizleriyle ifade etti. Valiliğin neredeyse tüm yolları kapatması nedeniyle Taksim’e gidemeyen DİSK üyesi bazı işçiler de Kadıköy mitingine katıldılar. Tertip komitesinden yer alan ve geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Türk Metal Sendikası İstanbul Şube Başkanı Arif Tekin saygı duruşuyla anıldı.
İş bırakarak geldiler
Sabah saatlerinden itibaren iş bırakan deri işçileri, sendikaları önünde 1 Mayıs’ı kutladıktan sonra alana geldiler. Jandarmanın otobüslerini durdurmak istemesine de izin vermeyerek 20 otobüs ile Kadıköy’e gelen deri işçileri, alanda kitlesellikleri ile dikkat çektiler. 1 Mart’ta başlayan toplusözleşme görüşmelerinde patronların dayatmacı tutumunu protesto eden işçiler, alanda sık sık “Sözleşme yoksa üretim de yok” sloganını attılar. İşten atıldıkları için 14 Mart’tan beri direnişte olan Alkoç Deri işçileri de iş güvencesi talebiyle alandaydılar.
“Özelleştirme soygunlarına, sağlık ve sosyal güvenlikteki yeni saldırılara, işgale, savaşa, işsizliğe, cehalete, yoksulluğa ve soysuzluğa karşı 1 Mayıs’a” pankartı arkasında yürüyen Yol-İş de iş bıraktı. Özelleştirmelere karşı talepleri ile dikkat çeken yol işçileri, alanın en kitlesel kortejlerindendi.
Toplusözleşmelerine göre 1 Mayıs’ı izin günü olarak kutlayan belediye işçileri de alanı doldurdular. Şapkalarıyla, bayraklarıyla coşkuyla yürüyen işçiler, “İşçi memur el ele genel greve”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarını attılar. Belediyelerde üretim yüzde 80 oranında durdu. GOP Belediyesi’nde işçiler ilk olarak işyerlerinde kutlama yaptılar.
Talepler alana taşındı
Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenme çalışmalarını sürdüren Dandy Sakız Fabrikası işçileri ve Danone işçileri sendika haklarının tanınmasını istediler. “4b değil kadro istiyoruz” dövizi ile alanda yerlerini alan Tez Koop-İş üyesi işçiler, Taksim’in işçilere açılmasını istediler. Sözleşme görüşmeleri devam eden Carrefour işçileri de pankartlarıyla alandaydı. Petrol-İş, Hava-İş, Türk Metal, TÜMTİS, Kristal-İş, Haber-İş, Demiryol-İş, Tes-İş, Harb-İş üyesi işçiler de talepleriyle alandaydı.
“Bütün ülkelerin işçileri ve ezilen halklar birleşin” pankartının arkasında yürüyen Emek Partisi (EMEP) kitlesel bir katılım sağladı. Özellikle lise ve dersane öğrencilerinin yoğun katılım sağladığı EMEP kortejinde, “Hayat üç saatlik sınava sığar mı? HAYIR”, “İşçilerin birliği halkların kardeşliği”, “Ne dincilik ne darbe isteğimiz demokrasi ve özgürlük”, “Gerçek laiklik için halk demokrasi” dövizleri ve pankartları taşıdılar.
İP ve CHP de kortejleriyle Kadıköy’deydi.
Kılıç protesto edildi
Türk-İş Başkanı Salih Kılıç’ın konuşması Deri-İş ve Tez Koop-İş üyesi işçiler tarafından “Türk-İş uyuma işçine sahip çık”, “Satılmış sendika istemiyoruz” sloganlarıyla kesildi. Kılıç’ın konuşmasına engel olmaya çalıştılar. Bunun üzerine Demiryol-İş üyeleri, “Türk-İş nerede biz oradayız” sloganları atarak Deri-İş üyelerine saldırdı. Arbedenin ardından Kılıç, işçilerin attığı sloganlar nedeniyle konuşmasını güçlükle tamamladı. (İstanbul/EVRENSEL)
Bölünmeye ‘hayır’ denildi

Açılış konuşmasını yapan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, 1 Mayıs’ı emperyalizmin azgınlaştığı, ırkçılığın büyüdüğü ve düşüncenin kısıtlandığı bir süreçte kutladıklarını belirterek, barış ve özgürlük içinde yaşamak istediklerini ifade etti.
Haber-İş üyesi Telekom işçisi Elif İçağasıoğlu, sermayenin pervasız saldırılarının işçi ve emekçileri 121 yıl önce 1 Mayıs’ı doğuran koşullarda çalışmaya ve yaşamaya mahkum ettiğini söyleyerek, tüm sendikaları işbirliği yapmaya çağırdı. “Bu ne yaman çelişkidir ki, bizler sefaletin kollarına her gün biraz daha itilirken; ülkemiz dolar milyarderleri sıralamasında dünyada altıncı sıraya yükseliyor... Ülkemiz son beş yıldır yüzde 7 büyüdü... Peki biz işçilerin payına bu büyümeden düşen nedir? Kocaman bir hiç...” diyen İçağasıoğlu, körüklenen Türk-Kürt düşmanlığıyla, Alevi-Sünni, laik-anti laik kutuplaşmasıyla işçilerin bölünmeye çalışıldığını söyledi. İçağasıoğlu, “Biz işçiler olarak bu dayatmaları, kışkırtmaları, kördöğüşünü reddediyoruz. Halk için demokrasi ve halk için ekonomi istiyoruz” diye konuştu.
Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Derin ise 1 Mayıs’ı büyük bir inanç, coşku ve kararlılıkla kutladıklarını, ancak ayrı 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle burukluk yaşadıklarını belirtti. Kadıköy’de ve Taksim’de sloganlarla birleştiklerini kaydeden Derin, “Emperyalist haydutların, savaş ve işgal politikalarına karşı işçi sınıfının ortak şiarı savaşsız, sömürüsüz bir dünyayı yaratma mücadelesi olmalıdır” diye konuştu.
Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, küreselleşme politikaları adı altında yoksul ülkelerin işgal edilğini belirterek, ABD’nin Ortadoğu’daki işgallerinin sona ermesini istedi.
Kılıç, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması ve toplusözleşmelerin bir an önce bitirilmesi taleplerini de dile getirdi.
www.evrensel.net