Fotoğraf: Evrensel

Meteorolojik uyarılar

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Futbol Federasyonu’na lig planlaması konusunda uyarıda bulunarak, liglerin ağustos ayında başlatılmaması gerektiğini söyledi.


İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Futbol Federasyonu’na lig planlaması konusunda uyarıda bulunarak, liglerin ağustos ayında başlatılmaması gerektiğini söyledi.
Kadıoğlu, yaptığı açıklamada, eskiden ağustos ayı için yarısı için yaz, yarısı için kış dendiğini belirterek, “Şimdi de hepsi yaz oldu. Federasyon belki de liglerin kışa kalmaması için maçları ağustos ayında başlatıyordu. Şimdi artık yaz tehlike oldu, kış değil” dedi.
Bu sene yazın çok sıcak olmasının beklendiğine dikkati çeken Mikdat Kadıoğlu, “Yaz günü hava sıcaklığı 40 dereceyi geçebilir. Tüm ay böyle geçmez ama bazı günler olabilir. Önemli olan sürekliliktir. Sıcaklıklar 3 gün üst üste 35 derece olabilir. En büyük problem ise gecelerdir. Gece sıcak ve nemli olduğu zaman insan vücudu dinlenemiyor. Bu nedenle gece maçları oyuncular için daha risklidir” diye konuştu.
Prof. Dr. Kadıoğlu, futbolcuların hem enerji ürettiğini hem de sıcaklık hissettiğini kaydederek, şunları söyledi: “Sıcak hava dalgalarında, dışarıda yapılacak spor olaylarına mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Futbol maçları için sadece sıcaklığa değil, neme de bakmak lazım. Federasyon, iklim değişikliğini dikkate alarak yeni fikstür oluşturmalı. Ligi başlatma tarihlerine ve maçların saatlerine dikkat edilmeli. Sıcak havalar hem sporcular hem de seyirciler için riskler taşıyor. Seyirciler saatlerce güneş altında bekliyorlar, orada bağırıyorlar çağırıyorlar. Kalp krizi geçirme, sıcak çarpmaları mümkün. Bu tür olaylar sağlığa toptan tehdittir.”
Yıldırıma dikkat
Küresel ısınmanın dünyayı tehdit ettiğini belirten Mikdat Kadıoğlu, kuraklık, hortum ve yıldırım çarpmalarında artış beklendiğini söyledi. Kadıoğlu, özellikle açık alanlarda yapılan spor müsabakalarında yıldırım çarpmalarının büyük tehlikeler yaratabileceğini anlatarak, gök gürültüsünün yaşandığı havalarda, bu tür alanlarda yapılan spor müsabakalarının tatil edilmesinin gerektiğini ifade etti.
Kadıoğlu, futbol kulüplerinin bazı konuları önemsemediğini, böyle olunca da transfer edilen yabancı oyuncuların adaptasyon ve performans sorunu yaşadıklarını kaydetti.
Trabzonspor’u örnek veren Mikdat Kadıoğlu, bir Brezilyalı veya Afrikalı oyuncunun Trabzonspor’da başarılı olmasının mümkün olmadığını söyledi. Prof. Dr. Kadıoğlu, transfer edilen futbolcuların o yörenin iklim özelliklerine uygun olmasının gerekliliğine dikkat çekti. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net