İşçi Filmleri Festivali başladı

Bu yıl ikincisi düzenlenen festival, bugün 24 film gösterimi, konser ve “Dünyadan Umut Öyküleri” başlıklı panelle devam ediyor.


Bu yıl ikincisi düzenlenen festival, bugün 24 film gösterimi, konser ve “Dünyadan Umut Öyküleri” başlıklı
panelle devam ediyor.
7 Mayıs Pazartesi günkü kapanışa kadar “20 Ülkeden 40” film; “Anlattığın senin hikayendir” başlığı ve “Yoksulluk direniş umut” düsturuyla izleyicisiyle buluşacak.
Bugün İstanbul’da 22 film, eşzamanlı olarak İstanbul Halkevi, Fransız Kültür Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi’nde gösterilecek. İtalyan Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da başlayacak “Dünyadan Umut Öyküleri” başlıklı panelin katılımcıları Tomi Gold, Gerardo Renigue, Carl Bryant, Rahul Roy, Ergin Yıldızoğlu ve Z. Tül Akbal Süalp.
Günün dikkat çeken filmlerinden biri, 13.45’te İtalyan Kültür Merkezi’nde göste-rilecek olan “İşçinin Ölümü”. Dünyanın beş ayrı ülkesinden işçi öyküleri anlatan film, geçen yıl İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmiş ve epey ses getirmişti. Ayrıca açılış filmi “Ülke, Yağmur ve Ateş”, 14.15’te Fransız Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
Ankara’da, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Küba Büyükelçisi’nin katılımı ile Küba Filmleri Günü şeklinde açılacak.
İzmir’de, Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde, açılış programında “Ülke, Yağmur ve Ateş” filmi gösterilecek. Filmi Erkan Oğur/ İsmail Hakkı Demircioğlu’nun konseri izleyecek. Etkinliğin başlama saati 19.30.
Ücretsiz izlenebilecek olan festivalin programına festival.sendika.org adresinden ulaşılabilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net