LİMAN ARKASI

 • 1 Mayıs 1976' da Taksim'deydim. Kürsüye yakın bir yerden konuşmaları dinlemiş, üniversite öğrencisi arkadaşlarla beraber işçilerin gür sesi ile yankılanan alanda sloganlara katılmıştık.


  1 Mayıs 1976' da Taksim'deydim. Kürsüye yakın bir yerden konuşmaları dinlemiş, üniversite öğrencisi arkadaşlarla beraber işçilerin gür sesi ile yankılanan alanda sloganlara katılmıştık. O gün, tiyatro sanatçısı Genco Erkal'ın, Nazım Hikmet'in şiirlerinden okuduğu dizeler halen kulaklarımda; "...Ben yanmasam / Sen yanmasan / Biz yanmasak / Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa... "
  1 Mayıs 1977'de Taksim'de değildim. Taksim alanında yüzbinlerce emekçi ile buluşabilmek için Saraçhane'den yürüyüşe başlayan onbinlerin arasındaydım. Tarlabaşı'ndan Taksim alanına girmek üzereydik ki; silahlar patladı! Siren sesleri, bağırış, çağırış... Panzerler, askeri araçlar üzerimize gelmeye başladı. Ara sokaklara dağıldık. Sloganlarımızı haykırıp bir araya geldiğimizde binaların tepelerinden üzerimize silahlarla ateş edildi. Son bir hamle yapıp alana girmek istediğimizde; asker ve polis çemberini aşmanın imkansız olduğunu gördük. Alanda neler olup bittiğini anlayamadan, her zamanki provokatif eylemlerden birini yaşadığımızı düşünerek, Karaköy rıhtımında dağıldık. Akşam haberlerinde, alanda ölenler ve yaralananlar olduğunu duyunca üzüntü ve bir şey yapamamamın utancı ile bütün gece uyuyamadım. Ertesi gün öğle saatlerinde Taksim alanına gittim. Bir gün önce yaşanılanların ipuçlarını veriyordu alan. Hele de Kazancı Yokuşu! Ezilerek, boğularak, kurşunlanarak ölen insanların bedenlerinden akan kan, Kazancı Yokuşu'nun parke taşları arasında pıhtılaşmış, kırmızı harç olmuştu.
  O günden sonra Taksim alanı, bayramlarını kutlayacakları bir alan olarak işçi ve emekçilere verilmedi. Sendikalar, partiler, kitle örgütleri bu yasağı aşmak için değişik eylemler yaptılar. Bu yıl DİSK, 1977 1 Mayıs katliamının 30. yıldönümü nedeniyle İşçi Bayramı' nı Taksim alanında kutlama kararı aldı. 1 Mayıs'ta değişik güzergahlardan alana girmek isteyen işçi ve emekçilere polis izin vermedi. Emniyet güçleri jop kullandı, biber gazı sıktı... Yüzlerce emekçi gözaltına alındı. Valiliğin emri ile hiç yoktan tedbirlerle, metropol kentin göbeğinde halkın günlük yaşamı zora sokuldu. Trafik aksadı, öğrenciler okullarına gidemediler... Ölümcül bir olay olmadı fakat, 30 yıl önce yapılmak istenilen yapıldı! İşçi ve emekçilere gözdağı verilmek istendi. Temsilci düzeyinde de olsa, Zonguldak'tan da Taksim alanındaki 1 Mayıs kutlamalarına katılmak isteyenler oldu. Bir otobüsle İstanbul'a uğurladığımız arkadaşlar Dolmabahçe'den yukarıya çıkamamışlar.
  Zonguldak'ta, 1 Mayıs'ta, Maden Mühendisleri Odası Lokali'nde 78'liler Vakfı'nın Taksim Şehitleri ile ilgili fotoğraf sergisi açıldı. Madenci Alanı'ndaki mitingde bin 500 kişi, saygı duruşu öncesi, Başaran'ın dizeleri ile o günü bir kez daha gözlerinin önüne getirdi;
  " ... İşçinin olmuş gibi dünya
  Tedirgindi koca kent
  Korku düşmüştü yüreklerine
  Karanlık adamların
  Bomboştu apartımanlar oteller
  Sinsi sinsi susuyordu Beyoğlu
  Sinsi sinsi caddeler
  Gizli namlulara dönmüştü
  Sokak uçları
  Birden
  Çatal dillerini oynattı oyuklar
  Binlerce yılan ıslığıyla
  Ürperdi alan
  Birden patladı tüfekler
  Panzerler çığlıklar kan
  Ölüm tutmuştu geçitleri
  Devrildi öğretmenler işçiler öğrenciler
  Devrildi bir meşe gibi
  Köylüm kardeşim Hasan
  Tuz buz oldu gözlerinde gökyüzü
  Çiğnendi zulmün ayaklarıyla
  Güzelim buğday tarlası
  Taksim alanı kan ile duman
  Oy analar gelinler
  Ben yaralıyım
  İlki değildi bu
  Alçaklığın ihanetin
  Her yerde aynıydı düşman
  Dindiremez sancımı ağıtlar
  Halkın yüreğinde otuz dört kurşun
  Kanıyor okullar fabrikalar kondular
  Taksim alanında bir top gülüm var
  Her yıl yürek yürek açan
  Bir top gül
  Öfke gibi kan kırmızı
  Aşk gibi sıcak
  Kökleri içimizde bir top gül
  Elleri nasırlı Hasan Ustalar
  Ahmetler Osmanlar Aliler
  Hala evlerine dönmeleri beklenen
  Yıldız gözlü Jaleler
  Dal gibi Nazanlar Ayşeler Nimetler
  Het zalımlar işbirlikçiler
  Diner mi o çağıltı
  Onlarla soluk alıyor
  Okullar fabrikalar
  Yoksul kondular
  Sınıf marşına dönüyor acı
  Onlarla 1 Mayıslar
  Dünyanın her yanından görünen
  Çiçekli bir nar ağacı "
  Fahri Bozbaş
  www.evrensel.net