04 Mayıs 2007 00:00

BOTAŞ’a sahip çıkılmalı

TMMOB’a bağlı Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO) düzenlediği “Uluslarası Doğalgaz Kongresi 2007” başladı. Kongrede, İcra yetkisi olmadığı için alacaklarını tahsil edemediği, çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı iddialarıyla kamuoyu gündeminde olan BOTAŞ’ın “güçlendirilmesi” gerektiği vurgulandı.

Paylaş

TMMOB’a bağlı Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO) düzenlediği “Uluslarası Doğalgaz Kongresi 2007” başladı. Kongrede, İcra yetkisi olmadığı için alacaklarını tahsil edemediği, çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı iddialarıyla kamuoyu gündeminde olan BOTAŞ’ın “güçlendirilmesi” gerektiği vurgulandı.
Kongre Yürütme Kurulu Üyesi Oğuz Türkyılmaz’ın açılış konuşmasıyla dün başlayan etkinliğe, birçok kurum temsilcisi, akademisyen ve yabancı konuk katıldı.
MMO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, enerjinin sanayi, üretim ve kalkınmanın en temel girdisi olduğunu vurgulayarak ve enerji üretim ve tüketim miktarının ülkelerin gelişmişliğine işaret ettiğini belirtti. MMO’nun bu dönem, “enerji” konulu altı etkinlik gerçekleştireceğini söyleyen Koramaz, yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları ve doğalgaz temin ve tüketim politikaları hakkında raporlar yayınladıklarını aktardı. MMO’nun doğalgaz sektöründe hizmet verecek makine mühendislerine uzmanlık eğitimi verdiğini dile getiren Koramaz, enerji alanının kapsamına giren konularda çalışmalar ve eğitim seminerleri düzenlediklerini kaydetti.
Koramaz, dünya doğalgaz talebinin arttığı koşullarda, Türkiye’nin bir enerji terminali işlevi gördüğünü ve enerji kaynaklarının da azımsanamayacak ölçüde olduğuna değindi. Dünyanın en önemli enerji kaynaklarına sahip olabilmek için Afganistan ve Irak’ın işgal edildiğini hatırlatan Koramaz, enerjinin ülkelerin bağımsızlığını doğrudan ilgilendirdiğine dikkat çekti.
Türkiye’nin 1984 yılında başlatılan neoliberal politikalarla özelleştirme, küçültme, parçalama ve serbestleştirmeye gidilmesiyle, enerji maliyetlerinin ülkeye faturasının hep arttığının altını çizen Koramaz, “kamusal planlama, kamusal üretim ve yerli kaynak kullanımını reddeden özelleştirme politikalarından vazgeçilmelidir” dedi.
Dışa bağımlı enerji politikaları
TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı da 80’li yıllarla beraber, enerji piyasasındaki kamu kurumlarının planlama, koordinasyon, finansa kaynaklarının geriletilerek, özel sektörün ve siyasetçilerin bu alana müdahalelerine açık hale getirildiğini bildirdi. Soğancı, sürecin Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun oluşturulmasıyla birlikte günümüzde, AB’ye uyum çerçevesinde sektörde ticarileştirme uygulamalarının sürdüğüne dikkat çekti. Özel sektörün enerji alanına girmesinin enerjide de dışa bağımlılığı getirdiğini ifade eden Soğancı, doğalgazın aynı şekilde dışarıdan alındığını kaydetti. Soğancı, IMF, DB’nin isteklerine uyulmayarak; merkezi ve stratejik, kamu yararına bir planın yapılmasının önemli olduğunu söyledi.
BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol, BOTAŞ’ın Türkiye’yi dünya enerji piyasasında temsil edebilecek bir şirket olduğunu belirterek, BOTAŞ’ın küçültülüp pazar payının düşmesi yerine, büyütülmesinin gerektiğini ifade etti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı adına konuşan Müsteşar Yardımcısı Bekir Aksoy, AKP Hükümeti döneminde doğalgaz kullanımı ve taşınması konusunda ileri adımlar attıklarını savundu. Doğalgazı satın aldığımız İran ve Rusya’yla olumlu anlaşmalar yaptıklarını söyleyen Aksoy, “Bakanlık olarak önceliğimiz kendi doğalgaz arz güvenliğimizdir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

TOKİ kredisinde sorun

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa