04 Mayıs 2007 00:00

Üzüm Birliği’nden akaryakıt desteği

TARİŞ Üzüm Birliği, ortakların çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde maliyet giderlerini asgari değerlere çekmek için bu yıl da Petrol Ofisi ile anlaşma imzaladı.

Paylaş

TARİŞ Üzüm Birliği, ortakların çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde maliyet giderlerini asgari değerlere çekmek için bu yıl da Petrol Ofisi ile anlaşma imzaladı.
Anlaşma gereği TARİŞ ortaklarının 2007 yılı çekirdeksiz kuru üzüm üretimlerinde kullanacakları mazot ihtiyaçları, bu yıl da ortaklara tahsis edilecek akaryakıt kuponları ile karşılanacak.
“Hasat vadeli mazot alım desteği”, ortakların 2006 yılında teslim ettikleri çekirdeksiz kuru üzüm miktarına göre kiloda 20 YKr üzerinden yapılacak. 7 Mayıs Pazartesi günü başlayacak mazot dağıtımı, 30 Eylül 2007 akşamı sona erecek.
Ortaklara dağıtılacak mazotun ödeme vadesi, hasat vadesi olarak belirlenen 15 Ekim 2007 tarihi olacak. Birlik ortakları, kredi borçlarını, vadesi içerisinde ürün teslim ederek ve veya nakden ödeyebilecekler. Yürürlükteki pompa satış fiyatı üzerinden alınacak olan akaryakıta, vade sonuna kadar faiz uygulanmayacak.
Konu ile ilgili olarak TARİŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Üzüm Birliği Başkanı A. Rıza Türker, geçen yıl da aynı işbirliğini yaptıklarını ve üreticilerin yüzde 50-60 oranında mazot desteğinden yararlandığını ifade etti. Türker, mevcut hükümet tarafından üreticinin, dünyanın en pahalı akaryakıtı ile üretim yapmaya zorlandığını ifade ederek “Milli gelirden en az payı alan bu insanlar, namerde muhtaç hale getirildi. Üretim şevki kırıldı” dedi. 57. Hükümet döneminde çıkarılan kanunla, Birliklerden desteğin çekilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Türker, “Çiftçinin bütün tapuları Ziraat Bankası’na gitmiş durumdadır. Üretici hiç bu kadar borçlanmamıştı” dedi. Türker, bu yıl için 265 bin ton rekolte beklediklerini, 50 bin ton üzüm ihraç etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Üreticiye tarımsal sulama kredisi

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa