04 Mayıs 2007 00:00

Danimarka Roj TV’nin kapatılmasını reddetti

Roj TV’ye yayın lisansı veren Danimarka Medya Sekreterliği, Türkiye’nin “şiddete teşvik etme”, “halkı kin ve nefrete sürükleme”, “çocukları çatışma ve eylemlerde kullanma” iddiasıyla Roj TV hakkında yaptığı şikayeti karara bağladı.

Paylaş

Roj TV’ye yayın lisansı veren Danimarka Medya Sekreterliği, Türkiye’nin “şiddete teşvik etme”, “halkı kin ve nefrete sürükleme”, “çocukları çatışma ve eylemlerde kullanma” iddiasıyla Roj TV hakkında yaptığı şikayeti karara bağladı. Medya Sekreterliği, Roj TV’nin kapatılması yönündeki şikayeti reddetti.
Türkiye’nin Roj TV’yi kapatma talebiyle yaptığı başvuruyu görüşen Danimarka Medya Sekreterliği (Media Secretariat), 7 sayfadan oluşan kararını açıkladı. Türkiye’nin Roj TV’ye ilişkin yaptığı ‘’şiddete teşvik etme’’, ‘’halkı kin ve nefrete sürükleme’’ ve ‘’çocukları çatışma ve eylemlerde kullanma’’ başvurusunu yersiz bulan sekreterlik, Roj Tv’nin iddia edilen konularda ihlalde bulunmadığına karar verdi. Roj TV’nin Danimarka Yayın Kanunu’nun 1, 2 ve 3’üncü maddeleri çerçevesinde, Avrupa Yayıncılık Kuralları’na göre yayın yaptığına dikkat çeken Medya Sekreterliği, Türkiye’nin kanalın ‘şiddete teşvik’ ettiği yolundaki iddialarını yersiz buldu. Sekreterlik kararında, “Şiddet Türkiye ve Türkiye’nin doğusunda yaşamın bir parçasıdır” dedi.
İtiraz hakkı yok
Türkiye’nin ileri sürdüğü iddialara ilişkin sunulan bilgi ve belgelerin yersiz olduğunu kaydeden sekreterlik, bundan böyle gerçek ve somut delillere dayanmayan itirazların yapılmamasını istedi. Medya Sekreterliği, Türkiye’nin söz konusu kararı mahkemeye götürme ya da yeniden itiraz konusu yapma hakkına sahip olmadığının da altını çizdi. Danimarka Kültür Bakanlığı’na bağlı Medya Sekreterliği, kararın birer nüshasını, Türkiye adına itirazda bulunan RTÜK, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Başbakanlığı, Kültür Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Avrupa Komisyonu’na iletti.
Türkiye, Danimarka Elçiliği aracılığı ile, 2005 yılında da benzer iddialarla Roj Tv’nin kapatılması talebiyle Medya Sekreterliği’ne başvuruda bulunmuş, ancak sekreterlik tüm iddiaların yersiz olduğuna karar vermişti. Kopenhagen Kraliyet Savcılığı’nın, Türkiye’nin Roj Tv’nin ‘’PKK ile organik bağı olduğu ve maddi destek gördüğü’’ şeklindeki iddiası üzerine 2005 yılında başlattığı ‘polisiye soruşturma’ ise devam ediyor. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Öcalan’a 20 günlük hücre cezası

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa