Genelkurmay’ın muhtırasına suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, İHD ve Mazlum-Der Diyarbakır şubeleri Genelkurmay Başkanlığı’nın 27 Nisan’da yaptığı açıklamayla ilgili suç duyurusunda bulundu.


Diyarbakır Barosu, İHD ve Mazlum-Der Diyarbakır şubeleri Genelkurmay Başkanlığı’nın 27 Nisan’da yaptığı açıklamayla ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Genelkurmay Başkanlığı’nın Anayasayı ihlal, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, halkı din ve düşmanlığa tahrik etme ve ayrımcılık suçları işlediği ifade edildi.
Diyarbakır Barosu Eğitim Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu, 12 Eylül ile ilgili dava açmak isteyen Adana savcısı ve Büyükanıt ile ilgili dava açmak isteyen Van savcısının başına gelenleri hatırlatarak, böyle bir suç duyurusundan umutlu olmadıklarını ancak tarihe not düşmek için suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Genelkurmay açıklamasında yer alan “Ne mutlu Türküm diyene anlayışına sahip olmayan herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır” cümlesinin ne anlama geldiğini açıklaması gerektiğini söyleyen Tanrıkulu “Bu cümle ile Genelkurmay Başkanlığı’nın düşman kavramının farklılaştığı görülüyor. Bu açıklama başta Kürt ve diğer kökenden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kırmıştır. Genelkurmay bölücülük yapmıştır” dedi.
‘Siyasetin önü tıkandı’
İHD Şube Başkanı Selahattin Demirtaş ise 27 Nisan’dan bu yana Genelkurmay açıklamasının “borsayı etkilenmedi” gibi sığ değerlendirmeler ışığında ele alındığını belirterek “Ama hiç kimse bu açıklamanın demokrasi, insan hakları ve suç niteliği açısından değerlendirmedi” diye konuştu.
Demirtaş, “Genelkurmay’ın açıklaması ile sivil siyasetin önü tıkanmıştır. Bu açıklama bundan sonra Kürt sorunu, demokrasi ve insan hakları yönünde olumlu adımlar atılmayacağının da bir göstergesidir” dedi.
‘6 ayrı suç işlendi’
Genelkurmay Başkanlığı’nın 27 Nisan açıklamasında 6 ayrı anayasal suç işlediğini anlatan Mazlum-Der Şube Başkanı Nesip Yıldırım da, “Genelkurmay Başkanlığı bu açıklamasında iç ve dış siyaset ile ilgili açıklama yapma yasağını çiğneyerek anayasal suç işlemiştir. Egemenliğe yönelik açıklama yapma ve müdahale etme yasağını çiğneyerek yasama organına karşı suç işlemiştir. Bunun cezası yasalarda müebbet hapistir” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net