Bush yine Ladin’e sığındı

ABD Kongresi ve kamuoyundan gelen “Irak’tan asker çekme takvimi belirlenmesi” baskıları karşısında ABD Bush, yine “El Kaide’yi gerekçe” gösterdi.


ABD Kongresi ve kamuoyundan gelen “Irak’tan asker çekme takvimi belirlenmesi” baskıları karşısında ABD Bush, yine “El Kaide’yi gerekçe” gösterdi. Willard Hotel’de bir grup inşaat şirketi yöneticisine hitap eden Bush, “Amerika olarak Irak’ta vereceğimiz karar, iç savaşta taraf olup olmamayla değil 11 Eylül’de bize saldıran aynı uluslararası terör ağıyla savaşmaya devam edip etmemeyle ilgili” dedi. Bush, konuşmasında El Kaide ve lideri Bin Ladin’i tam 27 kez andı.
Bush, “El Kaide’nin Amerikan topraklarında kan döktüğüne” dair sözler sarf ettikten sonra Irak’taki şiddetin esas kaynağının da El Kaide’nin güçlenmesi olduğunu iddia etti.
ABD, Irak işgalinin ilk döneminde, 11 Eylül saldırılarıyla devrilen Irak liderliği arasında bir ilişki bulunamadığını kabul etmişti.
Bu sözler ise, Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow’u zor durumda bıraktı. Bir gazetecinin, “Bush’un, El Kaide’nin mezhep çatışmasından daha tehlikeli olduğunu söylediğini” hatırlatması üzerine Snow, “bir dizi değişken koşullarla karşı karşıya olunduğunu” savundu.
İkinci tasarı yolda
Bu arada Bush’un, Irak’taki askerlerin çekilmeye başlamasını öngören savaş bütçesi yasa teklifini veto etmesinin ardından ABD Temsilciler Meclisi yeniden toplandı. Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Bush’un vetosunu aşmak için gerekli 3’te 2 çoğunluk sağlanamadı. Demokratların kontrolündeki Meclis’te vetonun aşılması için 222 lehte, 203 aleyhte oy kullanıldı.
Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi oylamadan önce yapılan oturumda, “Bush’un Amerikan halkının isteklerine kulak asmadığını, Kongre’nin Bush’un istediği boş çeki vermeyeceğini” söylemişti.
Bunun üzerine, Bush’un partisi Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında yeni bir yasa tasarısı için uzlaşma görüşmeleri başladı.
Bush, taraflar arasındaki görüşmede yaptığı açıklamada, “Dün, farklılıklarımızı ön plana çıkardığımız gündü. Bugün ise birlikte çalışabileceğimiz ve ortak bir zemin bulabileceğimiz bir gün” dedi.
Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat çoğunluğun lideri Nancy Pelosi de “Biz duruşumuzu gösterdik. O da duruşunu gösterdi. Şimdi sıra birlikte çalışmakta” diye konuştu.
Şartlar konulacak
Hazırlanacak 124 milyar dolarlık yeni bütçe tasarısında, çekilme takvimi yer almasa da Irak’taki durumla ilgili sürekli Kongre’ye bilgi verilmesi öngörülecek ve böylece Bush yönetimi sürekli denetlenecek.
Edinilen bilgiye göre iki hafta içinde hazırlanarak Temsilciler Meclisi’ne gelmesi beklenen tasarıda, “petrol gelirlerinin paylaşımı, mezhep çatışmaları ve milislerin silahsızlandırılması” gibi konularda her ay Kongre’ye bilgi verilmesi şartı yer alacak. Ayrıca beklenen gelişmeler sağlanmazsa, Irak hükümetine aktarılan “askeri olmayan konulardaki” kaynaklar kesilecek. (DIŞ HABERLER)
Talan yasası Irak Meclisi’nde

Irak hükümeti, ABD patentli doğalgaz ve petrol yasa tasarısını parlamentoya sevk etti.
Mısır’daki Irak Konferansı’nın başlamasının hemen öncesinde parlamentoya gönderilen tasarının yasalaşması için ABD, Bağdat’a büyük baskı yapıyor. Yasa, petrol zengini Irak’ın enerji kaynaklarının, Batılı tekellerce daha rahat bir biçimde talan edilmesinin önünü açıyor.
Şii, Sünni ve Kürt gruplar, petrol gelirlerinin nasıl paylaşılacağı konusunda bir fikir birliği sağlamış değil. Petrol rezervlerinin Şiilerin çoğunlukta olduğu ülkenin güneyi ile Kürtlerin denetimindeki Kuzey Irak’ta olması nedeniyle devre dışı bırakılmaktan endişe eden Sünniler, yasa tasarına karşı çıkıyor. Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi, daha şimdiden yabancı şirketlerle kendi petrol araştırma anlaşmalarını imzalamaya başladı bile. Irak hükümeti tarafından iki ay önce onaylanan yeni yasa tasarısının, “mayıs ayı sonuna kadar parlamentodan geçmesi” umuluyor. Fakat gözlemciler, bu yasanın, var olan sorunları ortadan kaldırmaya yetmeyeceğini belirtiyor.
Bu arada ülkede dün düzenlenen saldırılarda, 3’ü işgal askeri yaklaşık 20 kişi daha yaşamını yitirdi. Onlarcası ise yaralandı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net