Irak Konferansı Mısır’da başladı

Irak “ekonomisini düzene sokmak” ve “ülkede istikrarın yeniden tesisi” gibi iki temel konunun masaya yatırılacağı Genişletilmiş Irak Konferansı, olası ABD-İran görüşmesinin gölgesinde dün Mısır’ın Şarm El Şeyh beldesinde başladı.


Irak “ekonomisini düzene sokmak” ve “ülkede istikrarın yeniden tesisi” gibi iki temel konunun masaya yatırılacağı Genişletilmiş Irak Konferansı, olası ABD-İran görüşmesinin gölgesinde dün Mısır’ın Şarm El Şeyh beldesinde başladı. Toplantıya, Irak’tan çok ABD’nin İran ve Suriye ile yapmasının gündemde olduğu olası görüşmeler damgasını vurdu.
Bu arada ismini vermek istemeyen Amerikalı bir yetkili, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Suriyeli mevkidaşı Velid El Muallim’ın konferansta bir araya geleceğini “doğruladı”. Ancak ne bu görüşme ne de İran ile olası görüşme, gazetemiz yayına hazırlanırken henüz gerçekleştirilmemişti.
Toplantı öncesinde her iki taraftan da görüşme konusunda “ılımlı” açıklamalar gelmişti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, “İran ile doğrudan görüşmeler yapmak istediklerini” ifade etmiş, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise konferans sırasında ABD ile “samimi görüşmeler yapmaktan memnun olacaklarını” söylemişti.
Maliki: Borçlarımızı silin
Öte yandan Türkiye’nin Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve bürokratlardan oluşan heyetce temsil edildiği Irak Konferansı’nda, Irak Başbakanı Nuri Maliki, ülkelerden Irak’ın borçlarını silmelerini istedi. Maliki, bunun karşılığında “kurumsal reform” sözü verdi.
Bu açıklamaya ilk tepki ise Çin heyetinden geldi. Irak’ın Çin’e olan tüm borçlarını sileceklerini açıklayan Dışişleri Bakanı Yang Cieçi, bu yıl içinde Irak’a 50 milyon yuen (6.5 milyon ABD Doları) yardım verileceğini de açıkladı.
Irak’ın çoğu Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Çin’e olmak üzere yaklaşık 50 milyar dolarlık dış borcu bulunuyor. Borçların büyük bölümünün Irak-İran savaşında yapıldığı ifade ediliyor. 100 milyar dolarlık borç da “Paris Kulübü” ülkelerince silinmişti. (DIŞ HABERLEr)
www.evrensel.net