Iraklı vekillerden çekilme talebi

ABD’de Kongre ile Senato’nun kontrolünü elinde bulunduran Demokratların, savaş bütçesini Irak’tan asker çekme şartına bağlaması, Bush tarafından veto edilirken Irak Meclisi’nden ise işgalcilerin derhal geri çekilmesi talebi geldi.


ABD’de Kongre ile Senato’nun kontrolünü elinde bulunduran Demokratların, savaş bütçesini Irak’tan asker çekme şartına bağlaması, Bush tarafından veto edilirken Irak Meclisi’nden ise işgalcilerin derhal geri çekilmesi talebi geldi.
Sadr Hareketi’nin açıklamasına göre Irak Meclisi’nin farklı partilerinden 133 milletvekili, ABD liderliğindeki ‘koalisyon’ güçlerinin Irak’tan geri çekilmesini talep eden bir öneriye imza attı.
BM’ye gönderilecek
Geçen haftalarda Nuri El Maliki hükümetinden ayrılan Sadr Hareketi yetkilisi Salih El Okayli’nin yaptığı açıklamaya göre BM Güvenlik Konseyi’nin, gelecek ay içinde Irak’ın durumuna ilişkin yapacağı görüşmeye gönderilecek dilekçeye 275 sandalyeli Irak Meclisi’nin 133 üyesi imza attı.
Dilekçenin ayrıca, BM Genel Sekreterliği’ne, İslam Örgütü Konferansı’na ve Irak hükümetine de iletileceğini belirten Okayli, “Irak hükümetinin, Meclis’e yabancı güçlerin Irak’ta varlığını tartışmaya açmasını istiyoruz” diye konuştu.
Öte yandan Irak Meclisi’ndeki öneriye benzer bir çağrı ise Arap Birliği’nden geldi. Arap Birliği üst düzey yetkililerinden Ahmed Bin Hilli, 22 üyeli Arap Birliği’nin, Irak’taki yabancı güçlerin çekilmesi için takvim belirlenmesi konusunda uzlaşmaya vardığını açıkladı. Mısır’da yapılan Irak Konferansı’ndan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa adına konuşan Hilli, “terörist faaliyetlere katılmamış olan direnişçi gruplarının da siyasi sürece dahil edilmesini” talep etti.
Utanç duvarının inşası bitti
Diğer yandan ABD’nin, Irak Başbakanı’nın itirazına rağmen inşasına devam ettiği Bağdat’ın Adhemiye bölgesindeki yaklaşık 4.5 kilometrelik utanç duvarının inşası bitti.
Irak Başbakanı El Maliki, ABD ordusunun, “bölgedeki mezhep çatışmalarına engel olacağı” iddiasıyla Iraklı Sünnileri, Iraklı Şiilerden tecrit ettiği duvarın inşasının durdurulması emri vermişti. Duvara karşı, ülkede geçen haftalarda eylemler de düzenlenmişti. Ancak bu tepkileri görmezden gelen ABD’nin, duvarın inşasını tamamladığı ifade edildi.
Duvarın bulunduğu Adhemiye bölgesindeki kontrol noktasında görev yapan Iraklı Komutan Muhammed Casım ise “Amerikalılar, bizi hiç dinlemedi. Bu duvarın, bölge halkı açısından daha fazla tehlike yarattığını düşünüyoruz” dedi.
Rumsfeld’in 11 Eylül’e tepkisi: Saddam’ı vuralım!
ABD’nin, Irak işgalini 11 Eylül saldırılarının hemen ardından planladığına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Ülkenin önde gelen televizyonlarından NBC’nin Savunma Bakanlığı muhabiri, dönemin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in, 11 Eylül saldırılarından sadece birkaç saat sonra “Tek çıkar, Saddam’ı vurmak” dediğini ileri sürdü. Rhode Island gazetesindeki habere göre “NBC muhabiri Jim Miklaszewski, söz konusu bilgiyi ismini vermek istemeyen bir bakanlık yetkilisinden aldı.” Buna göre Rumsfeld, “Tek çıkar, Saddam Hüseyin’i vurmak ve aynı zamanda El Kaide’nin peşinden gitmek” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net