İsrail’de gerilim sokağa yansıdı

İsrail’de, Lübnan’a yönelik işgal girişimindeki yenilgi nedeniyle İsrail Başbakanı Ehud Olmert başta olmak üzere hükümeti topa tutan Winograd Raporu’ndan sonra ülke siyasetinde başlayan tartışmalar, sokağa da yansıdı.


İsrail’de, Lübnan’a yönelik işgal girişimindeki yenilgi nedeniyle İsrail Başbakanı Ehud Olmert başta olmak üzere hükümeti topa tutan Winograd Raporu’ndan sonra ülke siyasetinde başlayan tartışmalar, sokağa da yansıdı.
Tel Aviv’de dün gece onbinlerce kişi, istifa çağrılarını kulak arkası eden Olmert ve hükümetini protesto etti. Sağcı havanın hakim olduğu mitinge 100 binden fazla kişi katıldı.
Bu arada istifa çağrılarına rağmen her açıklamasında, “görevi bırakmayacağını” ilan eden Olmert ile lideri olduğu Kadima Partisi’nin ise Winogard Raporu nedeniyle koalisyonda çatlama endişesi içinde oldukları bildirildi. Olmert, koalisyonun ikinci büyük ortağı İşçi Partisi’nin, ay sonuna kadar koalisyondan ayrılmasından endişe ediyor.
Çelişkili rakamlar
Tel Aviv’in, Rabin Meydanı’nda yapılan mitinge polis kaynakları 100 bin dolayında kişinin katıldığını belirtirken organizatörler 150, bazı medya organları da 200 binden fazla kişinin bulunduğunu söyledi.
Yüzlerce polisin güvenlik için görev aldığı miting alanında bulunanlar, “Şimdi seçim”, “İstifa”, “Olmert evine”, “Buraya kadar” gibi pankartlar ve Hizbullah tarafından kaçırılan askerlerin fotoğraflarını taşıdı.
Mitingde, İsrail parlamentosundan (Knesset) bazı vekillerin yanı sıra asker aileleri, öğrenci dernekleri, Yahudi yerleşimlerinin üst birliği Yeşa Konseyi’ne bağlı yerleşimlerden gruplar, Kudüs, Hayfa ve Gazze Şeridi ile sınırdaki Sderot’tan gelenler de yer aldı.
Birçok İsrail gazetesinin manşetinden duyurduğu miting için Meretz Başkanı Yossi Beilin ile Ulusal Birlik/Ulusal Dinci parti ittifakından Effie Eitam, İbranice yayımlanan gazetelerden Maariv’de ortak bir mektup kaleme alarak halka, “Mitinge gel” çağrısı yapmışlardı.
Peretz koalisyondan ayrılabilir
İsrail sokaklarında bunlar yaşanırken, İsrail Meclisi ise Lübnan işgal girişimi ile ilgili hükümete sert eleştiriler yönelten ara raporu görüşmeye başladı.
Görüşmede, muhalefet, Olmert ile hükümetini istifaya çağırdı. Olmert’i, daha önce de en büyük rakibi olarak gösterilen Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve bazı Kadima Partisi liderleri de istifaya çağırmıştı.
Öte yandan istifa çağrılarına kulak asmayan Olmert’in ise en büyük ortağı ve Winogard Raporu’nda ağır dille eleştirilen ikinci isim Amir Peretz’in, lideri olduğu İşçi Partisi’nin koalisyon hükümetinden ayrılmasından endişe ettiği ifade edildi.
Raporun, Lübnan işgal girişiminin ardından zaten hedef gösterilen Peretz’i koalisyondan ayrılmaya ittiği ifade edilirken, konunun İşçi Partisi yönetimi içerisinde gündeme alındığı da ileri sürüldü. (DIŞ HABERLER)
‘Barış Şimdi’ grubundan eyleme tepki

İsrailli savaş karşıtı “Barış Şimdi” grubu ise İsrail Başbakanı Ehud Olmert’i protesto eden eyleme sert çıktı. Örgütün Başkanı Yariv Oppenheimer Ynet, internet sitesine yaptığı açıklamada, “Alternatif önermeden Olmert’in gitmesini söylemenin bir anlamı yok. Hatta bu körlük. Biz bunun bir parçası olmayı reddediyoruz” dedi.
1982’de Lübnan işgaline karşı İsrail’de yapılan ve yine onbinlerce kişinin katıldığı eylemin örgütleyicisi “Barış Şimdi” lideri Oppenheimer, söz konusu eylemde de hükümete baskı yapıldığını, ancak bugünkü eylemle bu eylem arasında bağ kurulamayacağını belirterek “O dönemdeki eylem, neyi protesto ettiğini bilen bir kamp tarafından İsrail’in karakterine uygun bir mesaj içeren ve devletin Ortadoğu’daki sorumluluklarını almasına yönelik bir eylemdi” dedi. Olmert’in istifası ile İsrail’deki sorunların çözülemeyeceğine dikkat çeken Oppenheimer, “Eğer Olmert koltukta kalır ve barış sürecini işletirse sorun yok” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net