05 Mayıs 2007 04:00

GDO’lu mısırlar piyasadan toplatılmalı

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin izniyle Arjantin’den ithal edilen GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) 40 bin ton mısır piyasaya dağıtıldı. Toprak Mahsulleri Ofisi GDO’lu olduğunu kabul ettiği mısırların Türkiye’ye girişini yasaklayan bir mevzuat olmadığını iddia etti.

Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin izniyle Arjantin’den ithal edilen GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) 40 bin ton mısır piyasaya dağıtıldı. Toprak Mahsulleri Ofisi GDO’lu olduğunu kabul ettiği mısırların Türkiye’ye girişini yasaklayan bir mevzuat olmadığını iddia etti. Tüketici Hakları Derneği, hukuka aykırı bir uygulama yaşandığını belirterek, GDO’lu mısırların piyasadan toplatılmasını istedi.
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar dün yazılı açıklamada Türkiye’nin de taraf olduğu Cartagena Biyogüvenlik Protokolü uyarınca Türkiye’nin Biyogüvenlik Yasası’nı çıkarmadan GDO’lu ürün ithalatı yapamayacağını kaydetti. Zararlı olmadıkları tespit edilmeden bu ürünlerin Türkiye’ye sokulamayacağını belirten Çakar, Türkiye’ye GDO’lu ürün sokan yetkililerin suç işlediğini ve bu konuyu yargıya intikal ettireceklerini bildirdi.
Hükümetin GDO tüccarlarını zengin etme derdine düştüğünü kaydeden Çakar, “Bir an önce GDO’lu ürün ithalatını durdurun, yaptığınız suçtur. Hem sokakta hem de sandıkta iki elimiz yakanızdadır. Biz tüketiciler bir an önce GDO’lu mısırların piyasadan toplatılmasını istiyoruz. Siz toplatmazsanız biz toplatacağız. GDO’lu mısır getirdiğiniz gemilere binin ve bu ülkeden defolun” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

YENİ DÜNYA

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa