deniz, kum, güneş, bir de seçim...

 • AKP'nin cumhurbaşkanlığı adayı Abdullah Gül, meclisten gerekli oyu alamayıp, Anayasa mahkemesi de kararı reddedince, meclis 458 oyla genel seçimin 22 Temmuz'da yapılmasına karar verdi.


  AKP'nin cumhurbaşkanlığı adayı Abdullah Gül, meclisten gerekli oyu alamayıp, Anayasa mahkemesi de kararı reddedince, meclis 458 oyla genel seçimin 22 Temmuz'da yapılmasına karar verdi. Fakat şu var ki, Temmuz ayında, halkımızın önemli bir kısmı tatilde oluyor. Kimi deniz kıyılarına vuruyor kendini, kimi memleketinde alıyor soluğu... Seçimlerin Temmuz ayına gelmesi pek de sık rastlanır bir durum değil. En azından bir boy montla gitmedik mi seçime, o seçime seçim demeyiz biz. Ilık bir rüzgar esecek, yapraklar uçuşacak sokaklarda ya da kar, fırtına, boran veyahut erik ağaçları çiçek aşmış olacak... En azından ben yıllardır, yazın seçim yapıldığını görmedim ve duymadım. 22 Temmuz'da yapıldığı vakit bu seçim, nasıl bir manzara çıkacak ortaya bir bakalım...
  - Yapılması gereken ilk iş tatil beldelerinde, plajlara seçim sandıkları kurmak olacak. Çünkü kışın nüfusu 10 bin olan bir tatil beldesi, yazın 300 binlere, 500 binlere vuruyor. Seçimlerde oylarımızı nerede kullanıyoruz? Okullarda, hastanelerde, kamu kuruluşlarında... Böyle bir tatil beldesinde 2 hastane, 5 okul anca vardır. Peki onca insan nerede kullanacak oyunu? Tabi ki plajda! Her soyunma kabininin içine bir sandık yerleştirilecek! Seçimlerde normalde, seçim sandığının olduğu yere paravan kuruluyor ya... Artık o paravanlara gerek kalmayacak. Direkt soyunma kabinlerini kullanacağız...
  - Plajda oy kullandığımız alanlara şu türden uyarı levhalar asılacak: "Lütfen oy kullanmaya mayoyla gelmeyiniz!" "Tuzlu tuzlu oy kullanmak yasaktır! Lütfen oy kullanmadan önce duş alınız!" "Belde simit, ayakta paletle oy kullanmaya gelenler şu maddenin şu fıkrasına göre cezalandırılacaktır!" "Turistlerin oy kullanması yasaktır!" "Oy kullanmadan önce güneşte fazla kalmamanız yararınıza olacaktır!"
  - Plajlarda cankurtaran olarak görev yapan arkadaşlar 22 Temmuz günü, cankurtaranlığın yanısıra sandık görevlisi olarak da çalışacaklar.
  - Ve şu türten diyaloglar geçecek plajlarda:
  - Serdar abiye bakın, babannesini jetsky'ye pindirmiş!
  - Pindirecek tabi oğlum, kadın ta adadan nasıl gelsin tek başına...
  ***
  - Fevziye hadi kızım zaman doluyor!
  - Ay valla oy moy kullanamam ben şimdi Bilalcim... Su çok güzel şekerim sen de gelsene!
  ***
  - Tahir abi bak dipten kum çıkardım!
  - Oğlum başına bi iş gelecek, oyunu kullanamayacaksın bak!
  ***
  - Pardon! Şu deniz topunu iki dakikalığına tutar mısınız, ben oy kullanıp gelicem!
  - Tabii, ne demek...
  M. Öner
  www.evrensel.net