05 Mayıs 2007 00:00

Hızlı tren projesinde sıkıntı çok

AKP’nin, BTS tarafından ‘Hızlı Tren Projesi’ ne ilişkin yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını savunması üzerine yeni bir açıklama yapan BTS, iddialarını yineledi

Paylaş

AKP’nin, BTS tarafından ‘Hızlı Tren Projesi’ ne ilişkin yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını savunması üzerine yeni bir açıklama yapan BTS, iddialarını yineledi.
Haydarpaşa Garı’nda dün açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Soner Önal, 2 etaptan oluşan projenin 1. etabı olan Ankara-Eskişehir hattının tamamlanmadığını ve gerekli önlemlerin alınmadığını dile getirdi. “Böyle bir durumda deneme seferi yapmak, hiçbir bilimsel mantıkla açıklanamaz” diyen Önal, bu biçimde başlayacak seferlerde ciddi sıkıntılar yaşanacağını söyledi.
Sinyalizasyon sistemi yapılmayıp, elektrifikasyon sisteminin sadece bir hat üzerinden tamamlandığını ifade eden Önal, elektrikle çalışan deneme seferleri için İtalya’dan diziler kiralandığına dikkat çekti.
TCDD zarara uğratılıyor
Deneme seferlerinin başarılı olamayacağına vurgu yapan Önal, İtalyan firmanın denemeleri başarılı olsa dahi İspanyol firmanın yeniden deneme yapacağını belirterek, bunun da TCDD’yi 3,2 milyon Avro zarara uğratacağını belirtti. Önal, ayrıca yolu İspanyol bir firma değil, Alarko’nun yaptığını söyleyerek, mesleki bilgi ve tecrübesi olmayan bir firmanın yolun inşaatını yapmasının akıllarda soru işareti bırakacağını ifade etti. Hızlı trenin, Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürü’nün oyuncağı olmadığı söyleyen Önal, İTÜ tarafından yapılan bir araştırmaya göre, “Test edilmesi gereken yer mevcut Eskişehir-Haydarpaşa hattı olmadığı gibi, kiralanan dizinin üzerinde 160 (+) km/saat ibaresinin bulunmaktadır” dedi. Önal bunun 160 km hızın altında trenlerin çalıştığı hatlarda hızlı trenlerin çalışmasının güvenli olmadığı anlamına geldiğini vurguladı.
Projenin amacının TCDD’yi tasfiye etmek olduğunu söyleyen Önal, Ankara-İstanbul, Konya-Ankara hızlı tren projelerinin, Marmaray projesi gibi, amaçları itibariyle raylı taşımacılığı geliştirmek ve genişletmek yerine, daraltmaya, hatta yok etmeye yönelik projeler olduğunu kaydetti. Hızlı tren projelerine “Prestij trenler” diye de adlandırılabileceğini belirten Önal, trenin çalışan, yoksul halk kesimlerine hitap etmediğini, hızlı tren biletinin otobüs biletlerinden daha yüksek olacağının resmi makamlarca ilan edildiğini söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kars’ta coşkulu ‘Hayat’ gecesi

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa