Üstü cami altı okul

Ordu’nun Aybastı ilçesindeki bir köyde, uygun yer bulunamadığı için öğrenciler, tek derslikli bir okul haline getirilen caminin alt katında eğitim görüyor.


Ordu’nun Aybastı ilçesindeki bir köyde, uygun yer bulunamadığı için öğrenciler, tek derslikli bir okul haline getirilen caminin alt katında eğitim görüyor. Aybastı ilçesine bağlı 40 haneli Cındarlı köyünde oturan köylüler, köylerinde okul olmayınca caminin alt katını tek derslikli okul haline getirerek çocuklarının burada eğitim görmesini sağladılar.
Köyde bulunan çocukları başka köylere gönderemedikleri için çareyi caminin alt katını okul haline getirmekte bulduklarını belirten köylüler, mecburen böyle bir yöntem geliştirdiklerini söylediler.
Köyde bulunan yaklaşık 35 öğrencinin, daha önce yakın köydeki bir okula taşımalı sistemle gittiğini, ancak yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle bu uygulamadan vazgeçerek böyle bir girişimde bulunduklarını bildiren köy sakinleri, söz konusu mekanın, birleştirilmiş sınıf olarak düzenlendiğini bildirdiler.
Şartlar zorlu
Bir öğretmenin görev yaptığı Cındarlı Köyü İlköğretim Okulu’na devam eden öğrenciler de caminin altında bulunan küçük bir sınıfta ders görmelerinin kendileri için zor olduğunu söylediler.
Öğrenciler, caminin avlusunu cemaatle birlikte kullandıklarını da ifade ederek “Ayrıca tek derslikli sınıf olduğu için bize ayrılan süre yetersiz oluyor. Bir an önce yeni okul yapılmasını istiyoruz” diye konuştular.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de okulun dönem sonunda kapatılacağını ve öğrencilerin, yakın bir köyde yaptırılan okula taşımalı sistemle gönderileceğini söylediler. (Ordu/AA)
www.evrensel.net