Milletvekillerinin aklı listelerde

Meclis kulisleri, Başbakan Erdoğan’ın “hodri meydan” diyerek erken seçim kararı alması ve 22 Temmuz’un seçim tarihi olarak belirlenmesiyle daha da hareketlendi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu ile kurulan milletvekili borsası, seçim kararının ardından farklı bir boyuta kaydı.


Meclis kulisleri, Başbakan Erdoğan’ın “hodri meydan” diyerek erken seçim kararı alması ve 22 Temmuz’un seçim tarihi olarak belirlenmesiyle daha da hareketlendi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu ile kurulan milletvekili borsası, seçim kararının ardından farklı bir boyuta kaydı.
Kulislerde adı en çok geçen milletvekillerinden biri, AKP’den seçilmekle birlikte ayrıldıktan sonra AKP’ye muhalifliği ile ön plana çıkan, DYP’den ihraç edilen Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan. Ancak bu kez muhalifliği değil AKP listelerine girebilme çabalarından söz ediliyor. Özellikle Cumhurbaşkanlığı birinci tur oylamasından neredeyse dakikalar önce, canlı yayınlarda “oylamaya katılmayacağını” söyledikten sonra Genel Kurul’a girmesi, üstelik de partisini eleştirmesiyle dikkat çeken Kandoğan için gazeteciler, “Fırıldak’tan bile daha hızlı döndü” ifadesini kullanıyorlar. DYP’li Mehmet Eraslan, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılan ANAP’lı milletvekilleri ile CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan için de Meclis kulislerinde “AKP listelerinde yeri hazır” ifadeleri kullanılıyor.
Seçime kim hazır?
Meclis’teki tartışmalar, muhalefet partilerinin, 2005’ten beri söyledikleri “erken seçim”e hazır olmadığı yönünde de yapılıyor. Özellikle CHP’nin 24 Haziran ya da 22 Temmuz’a karşı çıkması “hazırlıksızlığa” yoruluyor. AKP’nin ise geçtiğimiz yıl sonlarında yüksek sesle “erken seçim”e karşı çıkarken alttan alta da teşkilatlarını seçime hazırladığı ortaya çıktı. AKP teşkilatından edinilen bilgilere göre AKP merkezi, 2007 başından bu yana teşkilatlarına 15 milyon YTL para aktardı. Daha önce çıkarılan yerel yönetimlerin güçlendirilmesine ilişkin yasa, Başbakanlık Sosyal Yardım Fonu da dikkate alındığında AKP’nin, bu seçimde kesenin ağzını açacağı ortaya çıkıyor.
Seçimlere kilitlenen, Anayasa değişikliği ile 25 yaşındakilere seçilme hakkını öne almaya çabalayan Meclis, yüzde 10’luk seçim barajını gündeme almadı. ANAP, seçim ittifaklarının yasalaşmasını isteyip önerge verirken, 3 Kasım’da baraj altında kalmasına, toplama milletvekilleriyle grup kurmasına karşın barajı ağzına bile almıyor. Keza Kürt sorunu da, ANAP’ın gündeminde yok.
CHP de barajı gündemine almadığı gibi kesinlikle karşı da çıkıyor. Kürt sorunu ise CHP’nin gündemine farklı bir şekilde, AKP’yi “köşeye sıkıştırmak” için getiriliyor. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, “Talabani; ‘Dört ay AKP’ye dokunmayın’ dedi. AKP, Talabani ve Barzani ile kol kola. Bu şekilde çıksın milletin karşısına” diyerek Kürt sorununu seçimlerde nasıl kullanacaklarının mesajını da vermiş oldu.
Bütünleşme çok yakın
ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisi ile DYP’nin birleşmesi ve bütünleşmesi görüşmelerine ilişkin, “Olmaya çok yakın olduğunu söyleyebilirim” dedi. Mumcu, ANAP ile DYP arasında kuruldukları günden itibaren varolan bütünleşme arayışlarının türlü nedenlerle bugüne kadar başarılamadığını belirterek, “Ama bugün galiba hiç olmadığı kadar yakın. İnşallah olur. Oldu, bitti demek için henüz erken, ancak olmaya çok yakın olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.
Öte yandan ANAP MKYK üyesi Hüseyin Kocabıyık partisinden istifa etti. Kocabıyık, “Partisinin misyonundan uzak düştüğü” görüşünü savundu. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net