Fransa, Sarkozy dönemine yelken açıyor

Fransızlar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy kullanmak için bugün sandık başına gidecek.İkinci turda, 22 nisan tarihindeki ilk turda en fazla oyu alan, sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy ve Sosyalist Parti adayı Segolene Royal yarışacak.


Fransızlar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy kullanmak için bugün sandık başına gidecek.
İkinci turda, 22 nisan tarihindeki ilk turda en fazla oyu alan, sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy ve Sosyalist Parti adayı Segolene Royal yarışacak.
İlk turda Sarkozy yüzde 31.18, Royal ise yüzde 25.87 oranında oy almıştı.
44.5 milyon civarında seçmenin bulunduğu Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turuna katılım oranı yüzde 84 olarak gerçekleşmişti.
Son anketlere göre, Sarkozy'nin ikinci turda yüzde 53, Royal'in ise yüzde 47 civarında oy alması bekleniyor. Yine anketlere göre, perşembe günü televizyonlardan canlı yayımlanan tartışma programında, Sarkozy, Royal'e oranla ''daha inandırıcı'' bir performans sergilemişti.
İlk turda yüzde 18 oy oranı ile 3. sırada yer alan "merkez sağcı" François Bayrou ve 4. sırada yer alan ırkçı Jean-Marie Le Pen yandaşlarının vereceği oylar, ikinci turun sonucunu belirleyecek.
Le Pen, hafta başında yaptığı açıklamada, seçmenlerinin ikinci turu boykot etmesini isterken, Bayrou, kendi seçmenlerini kime oy verecekleri konusunda serbest bırakmıştı. Yeşil ve radikal sol parti temsilcileri ise, dana önce yaptıkları açıklamalarda, Royal'i destekleyeceklerini söylemişlerdi.
Sarkozy'nin seçimi kazanması halinde, François Fillion'u, Royal'in kazanması halindeyse Dominique Strauss Kahn'ın başbakan olarak ataması bekleniyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, haziran ayında yine iki turlu genel seçimler düzenlenecek.
Son atışmalar
Sosyalist aday Segolene Royal kampanyasının son gününde, rakibi Nicolas Sarkozy'ye en ağır eleştiriyi yöneltti.
Royal, Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığının, “Fransa'yı şiddete sürükleyebileceğini” söyledi. Fransız RTL Radyosu'na demeç veren Royal, Sarkozy'nin “sertlik yanlısı sağın” adayı olduğunu belirterek, seçmenlerden, Sarkozy'ye oy verirken iki kez düşünmelerini istedi.
Nicholas Sarkozy ise Royal'in eleştirilerine pek ciddiye almadı. Sarkozy, Royal'in “muhtemelen hırçın olduğunu çünkü kamuoyu araştırmalarının onu sekiz puan geride gösterdiğini” söyledi.
Kim ne vaat ediyor?
Seçim kampanyası boyunca sağcı Sarkozy; göç ve asayiş konularında daha sert tedbirler, ekonomide ise daha serbest piyasacı politikalar vaat etti.
Fazla mesai için vergi alınmamasını ve fazla mesainin sigorta primlerine yansıtılmamasını isteyen Sarkozy, vergi ve sosyal kesintilerin de düşürülmesi vaadinde bulunuyor. İşveren ve işçi arasında tek tip bir iş sözleşmesi önerilmesini isteyen Sarkozy, istihdam sırasında ve fazla mesaiyle ilgili işverene daha fazla esneklik tanınmasından yana.
Kazanması halinde ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olacak olan Segolene Royal ise, aylık asgari ücretin beş yıl içinde 1500 avroya çıkartılacağı ve emekli maaşlarına da yüzde 5 oranında artış sözü veriyor. Gençler için 500 bin yeni iş imkanı yaratacağını söyleyen Royal, hiçbir gencin altı ay süreden fazla işsiz veya staj imkanından yoksun bırakılmayacağı vaadinde bulunuyor.
Royal, küçük firmaları, okulu bırakmış, tecrübesiz gençleri işe alma konusunda cesaretlendireceğini bu gençlerin maaşlarının ve sosyal kesintilerinin bir kısmının devlet tarafından karşılanabileceği sözünü veriyor.
Royal, küçük firmaların kolay işçi alma ve kolay işten işçi çıkartmasına olarak sağlayan yasanın iptal edileceğini belirtirken, 35 saat haftalık çalışma süresiyle ilgili yasada işçi ve işverenin karşılaştığı olumsuzlukları giderebilmek için esneklik yapılabileceğini söylüyor.
Ayrıca, “Mahalle polisi” (Mahalle sakinleri içinden seçilen ve daha sonra başka bir yere tayin edilmeyen polis) uygulamasını tekrar getirme sözü veren Royal, suç işleyen gençlerin, ıslah olmaları için, bir çeşit askeri disiplinli gençlik kamplarına gönderilmesini savunuyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net