‘Kitaplarım önemli değil yeşil kartımız kayboldu’

Cizreliler yaşanan selin yaralarını sarmaya çalışırken, felaketten en çok yine çocuklar etkilendi.


Cizreliler yaşanan selin yaralarını sarmaya çalışırken, felaketten en çok yine çocuklar etkilendi. Bütün okul malzemeleri selde kaybolan ve ailesiyle birlikte çadırda yaşayan 7 yaşındaki Firdevs’in, “Kitaplarım önemli değil, önemli olan yeşil kartımızdı, o da selde kayboldu gitti” sözleri, felaketin yarattığı drama ışık tutuyor.
Bölge genelinde olduğu gibi, yoksulluğun yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Cizre’de de doğal olaylar afete dönüştü. Halk, sağanak yağış sonucu oluşan selin yaralarını sarmaya çalışıyor.
Trilyonlarca liralık maddi hasarın meydana geldiği ilçede şu ana kadar 1000’e yakın ev ve işyeri sel sularında tahrip oldu. Belediye ve kaymakamlık yetkililerinin yoğun çalıştığı Cizre’ye, Kızılay da çadır ve kumanya gönderdi.
Çadırkent Cizre
Evleri tamamen tahrip olan vatandaşlar için kurulan çadırkentleri insanlar doldurmuş durumda. Şehrin 2 ayrı noktasına kurulan çadırlara yerleştirilen insanlar devletin kendilerine yardım etmemesinden şikayetçi olduklarını belirterek kendi topraklarında göçebe muamelesi görmekten rahatsızlık duyuyor. Şikayetçi olanlar sadece yetişkinler değil. Bir süre daha bu çadırlarda yaşamaya mahkum olan çocuklar ise okul kıyafetleri ve okul malzemelerini selde yitirmekten dolayı hüzünlüler.
‘Okula gitmeye utanıyorum’
Selden önce Sur Mahallesi’nde oturduklarını belirten 9 yaşındaki Ramazan Karadul, bütün okul malzemelerinin selde kaybolduğunu belirterek, okula gitmeye utandığını söylüyor. Karadul, “Herkes okula önlüklü ve kitaplı gidiyor; ben ise sivil kıyafetle ve kitapsız gidiyorum. Bu da çok zoruma gidiyor. O yüzden içimden okula gitmek gelmiyor” diyerek içinde bulunduğu acı durumu anlatıyor. 7 yaşındaki Firdevs Pişkin ise kendi durumunu unutup anne ve babasının yeşil kartlarını selde kaybetmesinden dolayı yaşadıkları üzüntüyü anlatıyor. “Benim önlüğüm ve kitaplarım önemli değil, önemli olan yeşil kartımız. O da selde kayboldu. Ne yapacağımızı bilmiyorum” diyen minik Firdevs, kendi yaşıtlarının yaşadığı sorunların çok uzağında ailesinin sahip olduğu en önemli şeylerden biri olan yeşil karta üzülüyor
Kardeşlerini kurtardı
Salih Akan isimli 12 yaşındaki çocuk ise sel baskınında kardeşleriyle birlikte evde mahsur kaldıklarını ve suyun boyunlarına kadar çıktığı belirterek küçük kardeşlerini selden zor kurtardığını söyledi. Tek düşüncesinin kardeşlerini evden çıkartmak olduğunu belirten Salih, evde bulunan tüm eşyalarının sular altında kaldığını anlatıyor.
Yaşanan tüm bu felakete ve harap olmuş şehre rağmen ilçeye gelen yetkililer Cizre’yi afet bölgesi kapsamına almayacaklarını söylediler. Cizre halkı, başkanı tutuklu bulunan Cizre belediyesi ile birlikte yaralarını sarmaya çalışacak. (Cizre/ANF)
Su dolu çukur 3 kardeşi yuttu

Şanlıurfa’da, serinlemek için su dolu çukura giren 12 yaşındaki çocuk ile kendisini kurtarmak isteyen 2 ablası boğularak yaşamını yitirdi. Yarımtepe köyünde oturan 12 yaşındaki Hasan Polat, serinlemek için yağmur sularının doldurduğu ve yaklaşık 8 metre genişliğindeki çukura girdi. Bir süre sonra çamura saplanan çocuğun yardımına 18 ve 20 yaşlarındaki iki ablası yetişti. Ancak onlar da çamura saplandı. Köylüler, boğulan 3 kardeşin cesetlerini çıkaramayınca, itfaiye ve polisten yardım istendi. Çalışmalar sonunda çukurda biriken suyun bir kısmı tahliye edildi ve cesetler çıkarıldı. 3 kardeşin cesedi, Şanlıurfa Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı. (Urfa/EVRENSEL)
Elif Kaçkar
www.evrensel.net