Denizlerin mücadelesi sürecek

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 35. yıldönümünde İzmir’de de yüzlerce kişi tarafından anıldı. Özellikle gençlerin katılımının yoğun olduğu anmada barış, kardeşlik ve özgürlüğe duyulan özlem dile getirildi


Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 35. yıldönümünde İzmir’de de yüzlerce kişi tarafından anıldı. Özellikle gençlerin katılımının yoğun olduğu anmada barış, kardeşlik ve özgürlüğe duyulan özlem dile getirildi.
Eylem öncesi Emek Gençliği üyesi 400’ün üzerinde genç, Hilton Oteli önünde toplanarak Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in resminin olduğu pankartın arkasında “Emperyalistler, işbirlikçiler, altıncı filoyu unutmayın” ve “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor, sürecek mücadelemiz” sloganlarıyla Konak Meydanı’na yürüdü.
Burada EMEP, DTP ÖDP SDP, İHD, Ege 78’liler Derneği, İzmir 78’liler Derneği, KESK Şubeler Platformu, Genel İş İzmir 4 No’lu Şube ve Belediye-İş 2 No’lu Şube üyeleri ile birlikte, “Ne şeriat, ne darbe, demokratik Türkiye” pankartı arkasında Kordon’a yürüdüler.
Özellikle gençlerin Deniz Gezmiş posterleri taşıdığı eylemde kurumlar adına ortak açıklamayı yapan Ege 78’liler Derneği yöneticisi Timur Taşdemir, konuşmasına Şükran Kurdakul’un ‘Karşıyaka’nın üç gülü” şiirini okuyarak başladı.
Her 6 Mayıs’ta ülkenin devrimci gençleri, demokrat ve ilericilerinin Deniz’lerin bıraktığı mirası büyütmek için azim ve kararlılıklarını yenilediğini belirten Taşdemir,
bugün Kürt, Türk, her milliyetten devrimciler, emek ve demokrasi güçlerinin gerçek seçeneğinin Deniz’lerin açtığı yolda, bağımsız, demokratik Türkiye için birleşmek olduğunu söyledi. Taşdemir’in ardından Hamit Karakuş da aynı metni Kürtçe olarak okudu.
Öte yandan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın yoldaşları ve gençler, 31 Mayıs 1971’de Nurhak Dağları’nda katledilen Alparslan Özdoğan’ın İzmir Buca’da bulunan mezarı başında da anma yaptı. 78’liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği’nin çağrısıyla mezarlıkta toplanan kitle bir kez daha yoldaşlarının mücadelesini yaşatma sözü verdi. Kitle daha sonra 1980 öncesi faşistler tarafından katledilen Avni Ece’nin mezarını da ziyaret etti. (İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net