Deniz’ler yine Dolmabahçe'deydi

Türkiye gençliğinin önderlerinden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 1968 yılında yaz sıcağında ülkenin bağımsızlığına gölge düşeren Amerikan 6. Filo askerlerini denize döktüğü Dolmabahçe'de, önceki gün bini aşkın gencin "tam bağımsızlık" yemini yükseldi.


Türkiye gençliğinin önderlerinden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 1968 yılında yaz sıcağında ülkenin bağımsızlığına gölge düşeren Amerikan 6. Filo askerlerini denize döktüğü Dolmabahçe'de, önceki gün bini aşkın gencin "tam bağımsızlık" yemini yükseldi. "Yolumuz Deniz’lerin yoludur" yazılı pankartın arkasında toplanan gençler, idamlarının 35. yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anarken güncel taleplerini de dile getirerek Deniz’lerin mücadelesini sürdürme sözü verdiler.
"Geleceğimizi istiyoruz"
1968 ruhuyla "Yaşasın halkların kardeşliği", "Yankee go home" sloganlarını dillerinden düşürmeyen binlerce genç, ülkede yaratılan şeriat ya da darbe ikileminine "tam bağımsız demokratik Türkiye" talebiyle karşı çıktılar.
AKM önünden Dolmabahçe'ye yürüdükten sonra burada Emek Gençliği adına basın açıklamasını Sercan Bakır ve Fulya Alikoç, artık kardeşlerini toprağa vermekten usandıklarını belirterek "Yıllardır zulmedilen bir halkın özlemlerini görmezden gelen iktidarlar arasına, bugün AKP de katılmıştır. Genelkurmay Başkanı, yayın organlarını direkt hedef göstermekte, barışın önüne en büyük duvarı örmekte. Türk ve Kürt gençlerinin kardeşlik özlemlerini ve demokrasi mücadelesini görmezden gelmektedir. Bu savaşta en çok bizler ölmekteyiz. Gençler olarak ağır, güvencesiz, sendikasız ve sigortasız iş koşullarında çalışmaya zorlanan bizler, ÖSS ile üniversite kapılarında yarış atlarına döndürülen bizler, yozlaşma ve uyuşturucu pazarına itilen bizler geleceğimizi istiyoruz" dediler.
Basın açıklamasının ardından kitleye seslenen Mustafa Yalçıner ise son günlerde oynanan "laisizm oyununa" dikkat çekerek "Biz şeriatçılarla mücadele etmesini biliriz. Zaten darbe açmadı mı bu şeriatçılığın önünü? Sonra laisizm oyunu oynuyorlar. Türküyle Kürdüyle, Alevisi Sünnisiyle eşitlik ve demokrasi, gerçek laisizm, emeğin çiğnenen haklarını savunmak için mücadele etmeliyiz. 'Ne şeriat, ne darbe, tam bağımsız demokratik Türkiye' demeliyiz” dedi. Konuşmanın ardından gençler, Yalçıner'in şu sözlerini tekrarlayarak mücadele andı içti: "Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı tam bağımsızlık için, Amerikancı olmayan halkçı bir demokrasi, eşitlik ve özgürlük için, gerçek laiklik için mücadele edeceğimize; kendimizi değil, özel çıkarları değil halkı, onun çıkarlarını düşüneceğimize; durmaksızın, yorulmaksızın Deniz‘ler gibi, onun kadar hızlı, onun kadar temkinli yığınlarla birlikte koşacağımıza söz veriyoruz." Gençler daha sonra, Deniz'ler için yakılan türküleri hep bir ağızdan söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net