08 Mayıs 2007 00:00

Deniz’lerin mücadelesi ışık tutuyor

35 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için farklı illerde şiirlerle, Türçe ve Kürtçe şarkılarla anma törenleri düzenlendi.Etkinliklerde yaratılmak istenen “darbeci-şeriatçı” ayrımına karşı birlik ve kardeşlik vurguları hakimdi.

Paylaş

35 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için farklı illerde şiirlerle, Türçe ve Kürtçe şarkılarla anma törenleri düzenlendi.
Etkinliklerde yaratılmak istenen “darbeci-şeriatçı” ayrımına karşı birlik ve kardeşlik vurguları hakimdi.
Mimarlar Odası ve Ankara Barosu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’a, 35 yıl önce idamlarının gerçekleştirildiği Ulucanlar Cezaevi’nin kente ve halka kazandırılması için ürettiği projeleri armağan etti.
Bursa’da Deniz’lerin mücadelesini sahiplenen gençler, darbe ve şeriata karşı çıkan sloganlarla ortak bir yürüyüş düzenledi.
Balıkesir Kuşkaya köyünde liseli ve üniversiteli gençliğin yanı sıra köy halkının da katıldığı piknikle Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı.
Samsun'da Emek Gençliği tarafından Atakum Sahili’nde yapılan anma töreninde, gençler yaktıkları meydan ateşiyle Deniz’lerden kalan mücadele ateşinin sönmediğini gösterdi.
Çorlu Tamer Levent Sahnesi’nde Üç Fidan’ın ailelerine yazdıkları mektuplar ve idam edilirlerken söyledikleri son söz leri okundu.
Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği, tarafından düzenlenen etkinliğe, Deniz Gezmiş’in mücadele arkadaşı Hasan Kırteke ile 100’ü aşkın öğrenci katıldı.
Kahramanmaraş’ta da Eğitim Sen şubesinde Emek Gençliği ve DTP Gençlik Kolları tarafından gerçekleştirilen ortak etkinlikle Deniz’ler anıldı.
Adıyama’nda Deniz ve arkadaşları, barış ve birliktelik istemiyle anıldılar.
Kocaeli’nde yapılan anma etkinliğinde gençliğin mücedeleden vazgeçmediğinin altı çizildi.
Emek Partisi Adana İl Örgütü ve Adana Emek Gençliği, ‘68 gençlik önderlerini her yaştan insanların ve çok sayıda demokratik kitle örgütünün destek verdiği etkinlikle andı. Deniz’lerin uğruna hayatlarını verdikleri tam bağımsız demokratik Türkiye, parasız eğitim ve halkların kardeşliği mücadelesinin bugün de sürdüğü ifade edildi.
Denizli’de belediye binası önünde toplanan çeşitli sendika yöneticileri ve siyasi parti temsilcileri adına yapılan açıklamada, Deniz’leri anmanın halkların özgürlük mücadelesine destek vermek ve ABD ve AB karşısında antiemperyalist mücadeleyi örgütlemek anlamına geldiği vurgulandı.
Kayseri’deki anmada gençler antiemperyalist mücadelenin önemini konuştu. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Irak’tan çekilme vakti geldi de geçiyor’

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa