1 Mayıs bütün işçilerin bayramı

Bizler İzmit Topçular Ekşioğlu Konutları şantiyesinde kalan 600 ile 1000 arası Batman’dan, Van’dan, Tunceli’den, Ağrı’dan, Mardin’den, Karadeniz’den ve İç Anadolu’dan gelen gurbetçi işçileriz. 30 Nisan’da yemekhanede yemekteydik.


Bizler İzmit Topçular Ekşioğlu Konutları şantiyesinde kalan 600 ile 1000 arası Batman’dan, Van’dan, Tunceli’den, Ağrı’dan, Mardin’den, Karadeniz’den ve İç Anadolu’dan gelen gurbetçi işçileriz. 30 Nisan’da yemekhanede yemekteydik. Bir arkadaşımız ayağa kalktı. “Bir dakika beni dinler misiniz?” dedi. Yemekhane tıklım tıklım dolu. Herkes şaşırdı, bu işçi ne diyecek diye düşünüyor yemekhane de çıt çıkmıyor. İşçi arkadaşımız “bu ülkede 23 Nisan, 19 Mayıs, Anneler Günü hatta sevgililer günü kutlanıyor ve televizyonlar aylar öncesinden bu günlerin anlamını anlatır. İnsanları esir alır. Ama yarın 1 Mayıs. Biz işçilerin bayramıdır. Hiçbir kanal, hiçbir gazete işçi bayramını anlatmıyor. Çünkü zenginlerin değil, yoksulların bayramı da ondan. Öyleyse biz de kendi bayramımıza sahip çıkmalıyız” dedi. Ve İzmit merkezde EMEP’in organize ettiği mitinge bizi davet edip, bildirilerimizi dağıtıp, bayramımızı kutladı.
Biz arkadaşlarımızla beraber İzmit’e gidip hayatımızda ilk defa 1 Mayıs’a katıldık. Çok güzeldi. Tıpkı Newroz gibiydi. Bizler işçi olduğumuz için 1 Mayıs’ın bütün işçilerin bayramı olduğunu öğrendik. Patronlar villalarda sefa sürüyorlar. Hep bizim sırtımızdan rahat geçiniyorlar. Biz onların villalarını istemiyoruz. Sosyal haklarımızı, bir de sigortamızı tam yatırsınlar istiyoruz.
Yaşasın 1 Mayıs!
Samet Orak, Müslüm Güneş, Nimet Orak, Namet Erdem, Nurullah Üzümcüoğlu, Yusuf Orak, Suat Üzümcüoğlu Topçular Ekşioğlu
Konutları şantiyesi işçileri (KOCAELİ)
www.evrensel.net