09 Mayıs 2007 00:00

Mersin Liman işçisi ayakta

Mersin liman işçileri, limanlarının özelleştirilerek devredilmesine izin vermeyeceklerini bildirdiler. Devir sözleşmesinin 11 Mayıs’ta imzalanacağını öğrenen işçiler mücadele çağrısı yaptılar.

Paylaş

Mersin liman işçileri, limanlarının özelleştirilerek devredilmesine izin vermeyeceklerini bildirdiler. Devir sözleşmesinin 11 Mayıs’ta imzalanacağını öğrenen işçiler mücadele çağrısı yaptılar.
Liman A kapısında “İşimiz, aşımız onurumuzdur” pankartı arkasında toplanan yaklaşın bin işçi Liman İşletme Müdürlüğü’ne kadar “Gemileri yaktık geri dönüş yok”, “Çeteler halka hesap verecek”, “Akfen şaşırma sabrımızı şaşırma” sloganlarıyla yürüdü.
Burada işçilere seslenen Liman-İş Mersin Şube Başkanı Recep Özbey, özelleştirme adı altında yürütülen talanın pervasızca yürütüldüğünü söyledi. Limanın devredilmesini engellemek için son güne kadar mücadele edeceklerini bildiren Özbey, “Alıcı firma yetkilileri kendilerini içeri almak istemeyen işçilere silah göstererek tehditte bulunmuştur. Bunun üstüne liman çalışanlarının kendilerine saldırdığını ve içerde rehin kaldıkları yalanıyla gerçek yüzlerini göstermişlerdir” dedi.
Devasa mitingleri düzenleyenler nerede?
“Son dönemde devasa mitingleri organize edenlerin bu ülke değerleri satılırken nerdeydiler? Şimdi nerdeler?” diye soran Özbey, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkenin ‘ali’ menfaatlerini bizlerle savunması gerekenler tüm özelleştirmelerde, Erdemir, TÜPRAŞ, Telekom neredeydiler? Şimdi limanların satışı ve devirlerine onay verenler bu tutumu nasıl izah edilecek. Bağımsız olduğunu düşündüğümüz yargı kurumlarının bu talan ve yağmalar karşısında baskı altında kaldığı endişesini taşıyoruz.” Özbey, bu satışı durdurmak için meşru ne gerekiyorsa yapacaklarını dile getirdi. (MersinEVRENSEL)
Devir 11 Mayıs’ta

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının Mersin Limanın devri için Danıştay’dan beklediği kararın gelmesinden sonra devir için hazırlıklar hızlandırıldı. 2005 yılında yapılan ihale ile Mersin Limanı 755 Milyon dolar bedelle PSA-Akfen OGG’ye satılmıştı. Mersin Limanı’nın devir işlemi 11 Mayıs cuma günü yapılacak.
Cumali Akkaş
ÖNCEKİ HABER

EKONOMİ DÜNYASI

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa